www.orkneyjar.com, en.wikipedia.org, www.wearethemighty.com

Vikingové umírali různě. Byli úspěšnými válečníky a osud, tedy i případnou smrt, brali jako nevyhnutelnou součást života. Přesto jim nebylo jedno, jak zemřou. Jejich přáním bylo zemřít "dobře".

Nejbizarnější smrt v dějinách

Důvodem byla posmrtná Valhalla. Místo, po kterém toužila většina vikinských válečníků. Někteří dokonce tak moc, že se na smrtelné posteli zranili čepelemi.

Sigurd Eysteinsson byl druhým orknejským hrabětem. Vládl Orknejím a Shetlandským ostrovům u severního pobřeží Skotska od roku 875 do roku 892. 

Jeho bratra Rognvalda Eysteinssona vyslal sám král Harald Fairhair k dobytí Shetland, Orknejí a Hebridských ostrovů. Také ho vyzval, aby se pokusil zastavit nájezdy norských vyhnanců. Rognvald svou misi splnil a byl jmenován hrabětem ostrovů. Roku 875 je však spolu se svým titulem věnoval právě Sigurdovi.

Netrvalo dlouho a Sigurd se brzy, již jako vikinský vůdce, proslavil při dobývání dnešního severního Skotska. Právě pro svou divokost pak získal přezdívku "Mocný". 

Společně s Thorsteinem Rudým rozšířili svá území nejen o severní Skotsko, ale i další blízká hrabství.

Sigurd byl ve svých nájezdech neoblomný. Udržet si kontrolu nad pevninským Skotskem ale nebylo jen tak. Mocný Viking narazil na silného protivníka. Jím byl piktský náčelník Máel Brigte Bucktoothed, sídlící poblíž dnešního Inverness. Ten, unaven Sigurdovými neustálými nájezdy, navrhl čestnou bitvu 40 mužů na každé straně.

Udatného vikinského krále zabila uťatá hlava nepřítele

Podle Ságy o Orknejích, sbírky ústního podání, sepsané kolem roku 1200, však mocný Sigurd nedodržel úmluvu. Byl podezřívavý a myslel si, že Máel Brigte bude podvádět. K bitvě se sice dostavil se čtyřiceti koňmi, na každého z nich však posadil dva své muže. Měl tedy dvojnásobný počet předem domluvených bojovníků. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Zřejmá převaha na straně Sigurda znamenala jasné vítězství. Máela Brigteho porazil snadno a rychle, všechny jeho protivníky zmasakroval. 

Pak nařídil svým mužům, aby mrtvolám nepřátel usekli hlavy a jako trofeje je připevnili na koně. Hlavu padlého Máela Brigteho samozřejmě připevnil na svého koně.

Jeho proradnost se mu však vyplatila jen na půl. Poté, co si uříznutou hlavu přivázal k sedlu jako trofej, aby se vrátil zpět do svého království, nevšiml si, že Máel Brigteho zuby mu na každém hrbolku na cestě škrábou nohu. 

Zuby jeho oběti mu nakonec poranily nohu tak, že jen několik dní poté se mu rána rozhořela prudkou infekcí. Situace se rychle zhoršovala, až nakonec Sigurda zcela upoutala na lůžko. Nemohl chodit a brzy na to zemřel.

Důvodem jeho skonu byla nejspíš otrava krve. Tímto způsobem se Sigurdovi dostalo odplaty a pravděpodobně strávil svůj posmrtný život v Helheimu.