Vrchol vikinského věku změnil politickou, kulturní a demografickou mapu Evropy způsobem, který je dodnes patrný. Seveřané nejen dobývali, ale invazemi rozšiřovali svou kulturu, filozofii, jazyk, technologii a geny. Jejich dědictví lze nalézt nejen ve Velké Británii, Islandu či Grónsku, ale také v Normandii, Západní a Střední Francii, Polsku, Německu, Česku, Itálii, Španělsku, islámské Ibérii a Severní Americe.

„Vikingové cestovali mnohem dál, než jsme si mysleli,” říká Eske Willerslev, profesor a ředitel GeoGenetics Centre Lundbeck Foundation Globe Institute, University of Copenhagen. „Byli pravděpodobně součástí mnohem rozsáhlejší kulturní výměny se zbytkem tehdy známého světa, než zažívá současná společnost.”

DNA Vikingů

Studie vědců z Kodaňské univerzity zároveň odhalila, že Seveřané byli spíše tmavovlasí. „Lidé, kteří dnes žijí ve Skandinávii, jsou více blond, než byli dávní dobyvatelé. Kromě toho byli velmi zřídka geneticky 100 % Vikingové. Místo toho byli směsí různých předků.

Zdroj: Youtube

Důkazem toho jsou archeologické vykopávky, analýza DNA získaná z kosterních pozůstatků a její srovnání s dnes žijícími lidmi. „Sekvenování celého genomu z 442 kostí, nalezených po celé Evropě, prozradilo, že Vikingové se často usazovali mimo Skandinávii. Jindy si brali novou rodinu domů. Jejich děti pak obohatili místní kmeny svými geny,” vysvětluje Willerslev.

Čeští Vikingové

Naše krajina byla a je křižovatkou Evropy. Není tedy nic překvapivého, že vikinské stopy proto můžeme najít i v naší krvi. Konkrétně se jedná o chromozom Y typu I1, jenž je nejběžnějším typem haploskupiny I ve Skandinávii. 

Vědci dlouho předpokládali, že I1 se v Norsku, Dánsku a Švédsku vyvinul izolovaně. Ukazuje se však, že společně s linií l2 byl rozptýlený blízkovýchodními farmáři, kteří si během mezolitu a začátkem neolitu pomalu razili cestu napříč Balkánem až do střední a severní Evropy. „DNA lovců a sběračů se podobala DNA moderních severovýchodních Evropanů než Skandinávcům,” říká Pontus Skoglund z Katedry evoluční biologie Univerzity v Uppsale ve Švédsku.

Vikingové se tak během svých nájezdů ve své zlaté éře prakticky vraceli do zemí svých předků a upevňovali zde svůj genetický původ, jenž se promítá také v krevní skupině. Výzkum naznačuje, že nejčastěji disponovali krevním typem B. V případě, že jste „Béčka” a navíc se pyšníte chromozomem Y typu I1, který má podle statistiky každý devátý český muž, je možné, že vaši předci byli Vikingové. 

Zdroje: www.sonsofvikings.com, www.sciencenews.dk, www.eupedia.com, www.viking.style, www.dadamo.com