Navzdory své pověsti primitivů a barbarů byli Vikingové ve skutečnosti zručnými řemeslníky a architekty. Vikingové vyrabovali území Dublinu, Východní Anglie a Normandie, odkud známe jejich stavby, ale o tom, jak žili Vikingové doma, v Norsku, Dánsku a Švédsku, toho víme méně.

Zejména dlouhé domy jsou důkazem jejich vynalézavosti a praktičnosti. Design dlouhého domu má mnoho podobností se současnými domy, například otevřené půdorysy, ústřední topení a strategické rozmístění dveří a oken.

Nejběžnější byly „dlouhé domy“

Longhousy Vikingové stavěli zejména mezi 8. a 11. stoletím, kdy se staly ústředním bodem severské kultury a společnosti. Většina dlouhých domů byla postavená z dřevěných rámů se stěnami z proutí a rákosu a doškovými střechami.

Longhouse byla překvapivě moderní stavba, která má mnoho podobností se současnými domy. Obdélníková budova měla stěny ze dřeva, vaty a chvojí. Interiér byl rozdělený na různé části pro spaní, vaření a skladování. Uprostřed domu se nacházelo ohniště, které poskytovalo obyvatelům teplo a světlo. Longhouse byl obvykle široký asi pět až osm metrů, ale jeho délka se mohla velmi lišit podle toho, pro koho byl dům postavený. Mohlo v něm bydlet několik rodin, stejně jako dobytek, a byl zde i sklad pro zásoby potravin.

Obvyklý longhouse měřil 20 až 30 metrů, ale domy vikinských vojevůdců nebo jarlů mohly být dlouhé až 70 nebo 80 metrů. Sloužily pak zároveň jako velké sály pro hostiny a jiná společenská setkání.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Strategická poloha dveří

Jedním z nejzajímavějších rysů vikinského domu bylo umístění dveří. Hlavní vchod se často nacházel na štítové straně, zatímco menší dveře byly umístěny po stranách. Umožňovalo to snadný přístup do různých částí domu a zabraňovalo průvanu, který by foukal hlavním vchodem. Umístění dveří navíc umožňovalo strategickou obranu v případě útoku.

Vikinské podzemní domy

Vikingové také uměli stavět podzemní stavby, známé jako "souterrainy", které sloužily jako skladiště a úkryty při nájezdech. Tyto stavby byly postavené z kamenných zdí a často se nacházely v blízkosti dlouhého domu nebo jiných důležitých budov.

Příklad stavby: Pohřební loď Oseberg

Jedním z nejpůsobivějších příkladů vikingské architektury je loď Oseberg, která byla objevená v Norsku v roce 1903. Loď byla postavená v 9. století a sloužila jako pohřební komora pro bohatou vikinskou ženu. Loď je dlouhá přes 20 metrů a je zdobená složitými řezbami a vzory. Oseberská loď je nyní vystavená v Muzeu vikinských lodí v norském Oslu.

Vikinský dlouhý dům byl v období raného středověku velmi pokrokovým a moderním místem k životu. Zejména v zimě to byla místa poněkud stísněná, ale obecně zde panovala harmonie a soulad. Tento typ staveb ve Skandinávii přetrval po celá další staletí a stavby podobného typu se ostatně dodnes používají v chladných horských oblastech v Himálajích, v Tibetu a Nepálu.

Zdroje: en.natmus.dk, www.fjordtours.com, www.historydefined.net