Vikingové prosluli jako schopní mořeplavci a agresivní nájezdníci žijící v období mezi 8. a 11. stoletím našeho letopočtu. Alespoň tak je popisují ságy, které jsou směsicí reálných příběhů a legend.

Tyto báje jsou navíc skvělým zdrojem vikinských jmen, z nichž řada existuje dodnes. Například v Dánsku stále potkáte lidi jménem Rune, Erik, Sigrid a Tove.

Jiná pojmenování nebo přezdívky známe také z kronik měst, kam nájezdníci dorazili, či z runových nápisů. Na Jelling Stones z 10. století, jež jsou spojovány se založením Dánska jako národního státu, je například zmíněn král Harald, jeho otec Gorma a jeho matka Thyra.

Stejně jako dnes, i ve Skandinávii byla některá jména oblíbenější než jiná a v královských rodinách se pravidelně dědila. Aby lidé věděli o koho jde, panovníci byli označováni přezdívkou. V ságách tak najdete jak Heralda Modrozuba tak Krásnovlasého, Erika Krvavou sekyru nebo Richarda Neohroženého.

Vikinská jména

Mezi obyčejnými vesničany byla naopak populární jména inspirovaná zvířaty. V příbytcích byste tak klidně mohli potkat Orma (Had), Ulfa (Vlk) i Bjørna (Medvěd).

Řada chlapců byla navíc pojmenovaná po bohu hromu, deště, nebe a plodnosti Thorovi, který byl strážcem a vykonavatelem spravedlnosti a ochránce kovářů, rybářů, rolníků a mořeplavců.

Dívky naopak nosily jména s různým významem. Například Frida znamená „mír“, Astrid „krásná a milovaná“, Hilda je rozená „bojovice”.

Ve všech těchto případech se věřilo, že jména dodají Vikingům sílu a v případě nutnosti je ochrání. 

Jaké Vikingské jméno vystihuje tvoji osobnost? Udělej si tento zábavný vikingský kvíz a zjisti to!

Jaké Vikingské jméno vystihuje tvoji osobnost?

Zdroje: www.zdravi.euro.cz, www.en.natmus.dk, www.en.wikipedia.org