Poznáte, co je podivný předmět na obrázku? Vytvořil ho neznámý Viking v 9. stol

Koprolit z Lloyds Bank: zkamenělé lidské výkaly, které archeologové vykopali na vikingském nalezišti v Coppergate v anglickém Yorku. Obsahuje pylová zrna, obilné otruby a mnoho vajíček bičíkovců a moučných červů (střevních parazitů). Je vystavena v Yorku.

Koprolit z Lloyds Bank: zkamenělé lidské výkaly, které archeologové vykopali na vikingském nalezišti v Coppergate v anglickém Yorku. Obsahuje pylová zrna, obilné otruby a mnoho vajíček bičíkovců a moučných červů (střevních parazitů). Je vystavena v Yorku.

Foto: Linda Spashett Storye book / Creative Commons, CC BY 2.5

Ano, nebojte se to říci, myslíte si to správně. Na obrázku je dosud největší zaznamenaná hromádka vikingského trusu. Ale abychom ji nenazývali nelichotivě, tento exkrement byl pojmenován jako koprolit z Lloyds Bank. Jedná se o zkamenělý vikinský trus starý 1 200 let. Jedná se o největší zaznamenané lejno v lidské historii.

Exemplář je před 20 cm dlouhý a 5 cm široký a byl objeven v roce 1972 v Yorku ve Spojeném království. V této oblasti kdysi vládli severští, vikinští válečníci. Lejno bylo nalezeno pod místem, kde měla stát pobočka banky Lloyds Bank. Kromě banky tak byl pojmenován i tento exemplář vikinského lejna.

Na humorné video v angličtině se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

„Vzácný jako korunovační klenoty“

Analýza paleofekálie, tedy zkamenělého lidského výkalu, ukázala, že její producent se živil převážně masem a chlebem. A lejno bylo prolezlé parazity, jak ukázala přítomnost několika stovek parazitických vajíček. Muž byl doslova prolezlý střevními červy, zamořený vajíčky bičíkovců a baboček, což naznačuje, že Vikingové často trpěli žaludečními potížemi a dalšími gastrointestinálními problémy.

"Tohle je ten nejzajímavější kus exkrementů, jaký jsem kdy viděl… Svým způsobem je stejně nenahraditelný jako korunovační klenoty," zní památná věta, jíž pronesl v roce 1991 paleoskatolog Andrew Jones. Vrstvy, které koprolit pokrývaly, byly vlhké a rašelinové a archeologům se v paleofekálii podařilo zachytili i vzorky dřeva, textilií a kůže.

Ukázalo se, že z obřího exkrementu lez vyčíst mnohé. Lejno je zřejmě „dílem" Vikinga, který žil přibližně v 9. století našeho letopočtu.

Jak se žilo ženám v době bronzové?

Jak se žilo ženám v době bronzové: Strašně, obzvláště mladé matky zažívaly peklo

Lejno bylo spravováno

Nyní je lejno uloženo ve skleněném boxu v Jorvik Viking Centre. Bohužel exkrement v roce 2003 návštěvníci omylem upustili a rozbili na tři kusy. Paleofekálie byla opravena a je zde stále k vidění.

Centrum se tedy stále hrdě hlásí k tomu, že je místem posledního odpočinku lejna. Jako známku hrdosti jsou zde každoročně pořádány virtuální workshopy nazvané "Den lejna!", kde se fanoušci o exkrementu dozvědí všechny detaily. A ano, skutečně jsou zde organizovány i workshopy, na nichž si zájemci mohou během živého přenosu vyrobit vlastní vikingské lejno. Stačí k tomu jen několik ingrediencí a správný postup.

 

Zdroje:

nypost.com

en.wikipedia.org

www.stripersonline.com