Vikingové nechtěně roznesli po Evropě obří smrtící ránu. Vraždila víc než oni

Lenka Samuely | 2. 2. 2022

Vikingové jsou známí především jako úspěšní válečníci a kolonizátoři. Díky jejich cestovatelské vášni však byli také přenašeči nemocí. Podle analýzy DNA vědci zjistili, že právě severští mořeplavci šířili smrtelný virus pravých neštovic. Ten ještě ve dvacátých letech zabil až 500 milionů lidí.

Pravé neštovice patřily mezi jeden z nejvražednějších virů. Vymýtit se ho podařilo, díky českému epidemiologovi Karlu Raškovi a hromadnému očkování, v roce 1980. Aby se o viru z čeledi Poxviridae vědci dozvěděli více, zkoumají jeho stopy na archeologických nalezištích. Poslední objev naznačuje, že nemoc se šířila a zabíjela mnohem dřív.

Vir pravých neštovic se našel v ostatcích uložených v letech 600 až 1500 n.l. v 11 vikingských pohřebištích v Dánsku, Norsku, Rusku a Velké Británii. Odborníci předpokládají, že právě severští bojovníci, kteří podnikali válečné výpravy na lodích, začali virus šířit po různých kontinentech. Dokazují to také historické záznamy z jižní a západní Evropy, jež zmiňují, že neštovice byly od konce 6. století známé a poměrně rozšířené.

Vikingský virus

Nález vědce překvapil. Až donedávna se myslelo, že neštovice pocházejí ze 17. století. Silně nakažlivá a smrtelná choroba se projevovala vyrážkami nejen na povrchu těla, ale také na vnitřních orgánech. Nejčastěji na plicích, v žaludku a ve střevech. Analýza DNA ale potvrdila, že virus, kterým Vikingové trpěli a roznášeli, má geneticky blíže k neštovicím velbloudů nebo hlodavců. Nemusel být tak nebezpečný. Jeho vysoké hladiny v krvi obětí však naznačují, že infekce byly vážné a patrně byly příčinou smrti.

Pravá tvář Kryštofa Kolumba: Byl to vrah, krutý tyran a skončil ve vězení
Magazín

Pravá tvář Kryštofa Kolumba: Byl to vrah, krutý tyran a skončil ve vězení

Předpokládá se, že vir se z hlodavců na člověka přenesl již v době neolitu. Díky minimální migraci však mohl být rychle vyhuben. Jeho mutace se pak objevila v době Vikingů. Tentokrát se však, díky plavbám a výbojům, začal šířit za hranice vesnic, hradišť a zemí.

Minulost a budoucnost

Nový objev tak oslabil teorie o tom, že pravé neštovice do Evropy zavlekli severoafričtí Maurové při invazi do Španělska a Portugalska nebo křesťanští křižáci, vracející se z výprav na Blízkém východě. V té době tu smrtelná nemoc již byla a řádila v plné síle.

Železná armáda: Nejděsivější vojsko starověku. Nezůstal po nich kámen na kameni
Magazín

Železná armáda: Nejděsivější vojsko starověku. Nezůstal po nich kámen na kameni

Badatelé nyní doufají, že nález napoví více o tom, jak virus mutuje a jak se proti jeho dalším verzím bránit. Ruští vědci se totiž obávají, že kvůli oteplování by se mohl vir rozšířit z mrtvých těl mezi žijící obyvatelstvo.

Zdroj: Youtube

Zdroj:

www.novinky.cz, www.irozhlas.cz, www.abicko.cz, www.idnes.cz

Tagy Dánsko Evropa Karel Raška (epidemiolog) nemoc neštovice Norsko Rusko Španělsko Velká Británie virus