Jak popravovali Vikingové

Seriály, filmy či prosté legendy utvářejí svébytný obraz Vikingů.

Seriály, filmy či prosté legendy utvářejí svébytný obraz Vikingů.

Foto: pixabay

Ságy obávaných bojovníků ze Severu popisují techniku popravy, za kterou by se nestyděli ani ti nekrutější popravčí. Vikingové ji prováděli, protože věřili, že tak přinesou oběť bohu Ódinovi. Technika dostala název krvavý orel.  

Seriály, filmy či prosté legendy utvářejí svébytný obraz Vikingů. Dánsko a Norsko měli obývat krutí válečníci, kteří nosili rohaté přilby a plavili se na svých dlouhých lodích. Se svými protivníky neměli žádné slitování. Pohled na Vikingy se změnil v polovině 20. století, kdy začali historikové zdůrazňovat, že to byli spíše řemeslníci a obchodníci, než krvežízniví barbaři.

Pokud bychom se na Vikingy chtěli dívat jako na mírumilovnou skupinu osadníků, bránila by nám v tom jejich záliba v rituálním zabíjení. Libovali si v bičování nebo technice zvané Hung maso. V té probodávali obětem paty, skrze otvory pak provlékli provazy a za ně pak jedince pověsili vzhůru nohama. Zdaleka nejhorší a nejkrvavější byl ale tzv. Blood Eagle alias krvavý orel. Tuto techniku prováděli mezi 9. a 11. stoletím n.l. Písemné zprávy se pak objevily o několik století později. Zmínky o krvavém orlu se objevily ve dvou dokumentech (Sága Orkneyinga a Příběhy o Ragnarových synech).  (Zdroj:www.muzivcesku.cz)

Vikingové byli především skvělí válečníciVikingové byli skvělí válečníci, ale také řemeslníci a obchodníciZdroj: profimedia.cz

Severští bojovníci po dobytí území uctívali hlavně boha války a smrti Ódina. Věřili, že právě popravou způsobem zvaným krvavý orel mu přinesou oběť. A jak poprava vypadala? Nešťastník si musel kleknout a válečníci mu svázali ruce a nohy. Před samotným zákrokem mu někdy vyryli do zad znak orla. Poté mu kat vedl řez zespodu podél páteře až nahoru k hrudnímu koši. Následně se oddělila žebra tak, aby jejich část trčela ven ze zad. Tak byl vytvořen symbol křídel. Poté kat vyndal z odsouzeného plíce a položil je na odhalenou páteř s vystouplými žebry. Ostatní orgány si mohli přihlížející náležitě prohlédnout. Celý výjev pak opravdu připomínal zkrvaveného orla s roztaženými křídly. Aby se utrpení ještě znásobilo, přisypávali Vikingové do ran sůl. (Zdroj:www.onlymen.cz)

Nešťastníci, kteří byli takto popraveni, většinou umírali ještě před dokončením celého procesu.

Krvavým orlem měl umřít válečník Halfdan Haaleg či král Ælle z Northumbrie nebo dokonce biskup Alphege z Canterbury. Žádný z nich však sám nezabíjeli svoje protivníky o nic příjemnějším způsobem. Halfdan upálil na 60 lidí a Ælle zabil jiného vikingského vůdce tím, že ho hodil do jámy plné hadů. Poprava se pak prováděla z pomsty synů za smrt jejich otce. Přitom měl být tento způsob smrti vyhrazený pouze pro členy královské rodiny.

Když se řekne jídlo a Vikingové, tak nás pravděpodobně jako první napadne představa obrovské honosné hostiny po krvavé bitvě.

Co jedli po bitvách Vikingové: Při obřích hostinách měla zvláštní využití cibule

O tom, zda byl krvavý orel opravdu skutečný, můžeme dnes už jen spekulovat. Dánský historik Saxo Grammaticus má za to, že jedinou reálnou částí rituálu je vyřezání orla do zad oběti a zbytek je přidán později. Všechno navíc mělo být zkombinováno tak, aby vikingské praktiky budily maximální hrůzu. (Zdroj:allthatsinteresting.com)

Tento krvavý a děsivý způsob popravy byl filmově ztvárněn v populárním seriálu Vikingové z roku 2014.