Nejstrašnější zbraně starých Vikingů: Toto z nich udělalo postrach Evropy

Nataša Slánská | 14. 12. 2021
Vikingský meč nalezený v Norsku, 9. století
Vikingský meč nalezený v Rusku, 10.-11. století
Repliky vikingských seker v muzeu v Dánsku

Ačkoli se moderní média Vikingy jen hemží, skutečných historických zdrojů, které nám dávají nahlédnout do jejich života a způsobu válčení, existuje jen málo. K dispozici máme v podstatě jen severské ságy a skromné archeologické nálezy. Každopádně však není pochyb o tom, že si Vikingové nesmírně vážili svých zbraní a neustále je zdokonalovali.

Od vikingských mužů se očekávalo, že budou své zbraně nosit všude, neustále a za všech okolností. Násilí a válčení zasvětili většinu života. Ještě předtím, než v roce 793 n. l. vypluli k Britským ostrovům, často pustošili země na pobřeží Baltského moře a říčními systémy se plavili až do vnitrozemí, kde mohli dále testovat své bojové dovednosti.

Cenné informace o vikingských zbraních nám poskytují archeologické vykopávky. Bohatí náčelníci a slavní váleční hrdinové se nechávali pohřbívat s bohatě zdobenými meči a kopími, což naznačuje, že tyto typy zbraní byly vysoce ceněnými artefakty a jejich výroba nemohla být levná.

Vědci vyrobili bájný sluneční kámen, kompas starých Vikingů. Skutečně funguje!
Magazín

Vědci vyrobili bájný sluneční kámen, kompas starých Vikingů. Skutečně funguje!

Vikingský meč

Na prvním místě byl samozřejmě meč s výrazně tvarovanou rukojetí, který se vyvinul ze stylu používaného germánskými kmeny už v době stěhování národů. Délka čepele se nejčastěji pohybovala mezi 70 a 90 centimetry a někdy ji zdobilo jméno majitele či obdržené vyznamenání. S váhou nepřevyšující 1,5 kg byl takový meč praktickou, snadno ovladatelnou, a přitom vražednou sečnou zbraní, a navíc reprezentoval společenské postavení svého nositele. Odhaduje se, že Vikingové za meč v průměru platili obnos, který by dnes odpovídal 30 tisícům Kč.

Bojový nůž Sax

Dlouhý nůž nazývaný Sax nebo také Seax u sebe nosil snad každý svobodný muž. Jeho podivný název je zřejmě odvozen od Sasů, kteří si ho velmi oblíbili, nicméně velké popularitě se těšil i mezi Vikingy. Oproti meči měl Sax tu výhodu, že se s ním dalo nejen pohotově bodnout do nepřítele, ale také třeba nakrájet jídlo. Atraktivní na něm byla také výrazně nižší cena, i když to neznamenalo, že by výrobci odbyli jeho zpracování.

Smrtící sekera

Další levnou, všeobecně dostupnou, a přitom účinnou zbraní byla sekera, bez které bychom si Vikinga neuměli ani představit. Nemuselo se pro ni chodit daleko, sekeru měl každý doma. Původně se do bojů vyráželo i s tou obyčejnou dřevorubeckou, ale postupem času Vikingové vychytali sekery speciální, bitevní.

Výroba sekery byla mnohem snazší a levnější než ukování meče, neboť k tomu byl zapotřebí jen kousek kovu - zbytek tvořilo dřevo. Bitevní sekery mívaly velmi dlouhá topůrka, díky nimž měl bojovník větší dosah a mohl držet protivníka v dostatečné vzdálenosti od těla. Asi nejúčinnějším designem se pyšnila tzv. dánská sekera s úzkou základnou, která se rozšiřovala do ostří širokého až 30 centimetrů. Byla dlouhá, lehká a v boji naprosto smrtící.

Nesmíme však zapomenout, že to nebyly jen zbraně, co činilo Vikingy obávanými zabijáckými monstry. Jejich válečné úspěchy je třeba přičíst i neustálému tréninku a cvičným soubojům, které Seveřané sváděli mezi sebou. Boj byl hlavní náplní jejich života, a tak se nezdokonalovali jen ve výrobě zbraní, ale také v jejich používání.

Zdroje: www.history.co.uk, www.historyonthenet.com

Tagy Baltské moře Britské ostrovy Evropa sekera zbraň