Vikinská válečnice

Vědci skutečně navrátili tvář ženě, která žila před více než 1000 lety. Aby toho byli schopní, použili lebku nalezenou v norském Soløru. 

Dlouho trvalo, než se ostatky skutečně klasifikovaly jako ženské. Žena válečnice byla po dlouhou dobu zcela nepřípustnou variantou. Jak se však ukázalo, norské ostatky skutečně patřily ženskému pohlaví.

Zjistilo se, že žena byla pohřbená s velkým množstvím smrtících zbraní v podobě mečů, kopí a seker.

Vědci se rozhodli zrekonstruovat tvář této válečnice. Využili nejmodernějších technologií na rozpoznávání obličejů. Na základě svalů a vrstvení kůže pak sestavili obličej.

Výsledek je vylekal. Na lebce ženy vědci objevili podivný důlek. Jak se ukázalo, šlo o pozůstatek zranění, které bylo s velkou pravděpodobností způsobené tvrdou ránou mečem. 

Vědci se vylekali

„Výsledná rekonstrukce není nikdy stoprocentně přesná, ale stačí k tomu, aby podobu poznal někdo, kdo dotyčného dobře znal v reálném životě," uvedla Dr. Caroline Erolinová, docentka na univerzitě v Dundee v Centru pro anatomii a identifikaci člověka, která na rekonstrukci pracovala.

Pro více informací se podívejte na toto video: 

Zdroj: Youtube

Díky moderní technice se také podařilo obnovit hrob ženy žijící 1000 let zpátky, včetně rozmístění zbraní. 

Vědcům se tak povedla zcela výjimečná věc. Jde o vůbec první rekonstrukci ženské tváře, kterou lze identifikovat jako vikinskou bojovnici.

V minulosti bylo nepřípustné, aby byl Viking bojovník jiného nežli mužského pohlaví. Jak se ale ukazuje, skutečnost mohla být zcela jiná. 

Dokazuje to rozsáhlé zkoumání vikinských pohřebišť. Za pomoci vizualizačních technik se rekonstruuje jejich obsah. Ukazuje se, že ženských bojovnic bylo více, než se původně předpokládalo. 

„To je z pohledu historie celkem děsivé. Tento fakt jsme totiž nepředpokládali," uvedl Neil Price, konzultant projektu rekonstrukce tváře vikinské bojovnice.

Nalezená vikinská bojovnice je důkazem, že ženy jako bojovnice mohly dosahovat stejné síly a schopností jako jejich mužští soukmenovci. 

Ačkoliv je zrekonstruovaná tvář vikinské bojovnice lehce zdeformovaná jejími zraněními, žena, které mohli vědci pohlédnout do tváře rozhodně bývala kráskou své doby. Měla blond vlasy, světlou pleť, modré oči, souměrný nos a plné rty. 

Zdroje: www.livescience.com, theheartysoul.com, greenlemon.me