Vědci našli hrob vikinského válečníka: Nebyl muž ani žena. Šlo o podivné hybridní stvoření

Lenka Bělská | 4. 12. 2022

Měla být důkazem, že i ženy se v raném středověku pyšnily významnému postavení náčelnic a válčily po boku svých mužských protějšků. Nový výzkum tzv. štítové bojovnice ale předkládá zcela nový obraz finské společnosti.

Byl podzim roku 1968. Blížil se konec směny a dělníci budující kanalizaci se snažili splnit denní plán. Najednou se jeden z nich zarazil. V hlíně se něco zalesklo. „Počkej,” vykřikl na bagristu a začal kopat. O pár minut později držel v rukách staře vyhlížející meč.

Zdroj: Youtube

Přivolaní archeologové byli nadšeni. Předpokládali, že najdou další poklady. Měli pravdu. Vykopávky odhalily hrob pocházející z pozdní severské doby železné, datované mezi lety 1040 až 1174 n. l. V něm byl uložen další meč, brože, spona, přívěšek, srp, péřové povlečení, jemné kožešiny a fragmenty kostí.

Štítová bojovnice

Odborníci si nejdřív mysleli, že jde o hrobku válečníka. Stále je ale mátly typicky ženské artefakty. Nakonec byl přijat názor, že zde byla pohřbena žena-bojovnice, pyšnící se zvláštním postavením.

Na celém případu ale něco nesedělo. Proto se vědci o padesát tři let později rozhodli, že využijí moderní technologie a provedou analýzu DNA. To, co objevili rozhodně nikdo nečekal. Bylo potvrzeno, že osoba uložená v hrobě měla vzácný trojitý soubor pohlavních chromozomů XXY.

Čistotní Vikingové měli jeden odporný hygienický zvyk. Týkal se výhradně mužů
Magazín

Čistotní Vikingové měli jeden odporný hygienický zvyk. Týkal se výhradně mužů

„Ženy jsou nositelkami sady XX, muži XY,” vysvětluje vedoucí studie z univerzity ve finském Turku Ulla Moilanen. „Pokud je u mužů přítomen jeden X chromozom navíc, dochází k tzv. Klinefelterovu syndromu. Toto onemocnění je docela běžné. Vyskytuje se v poměru 1:576.”

Muž v ženském těle

Často se stává, že jsou jedinci s touto genetickou poruchou zcela bez příznaků. Obecně se uvádí, že až 75 % mužů o svém handicapu ani netuší. Diagnostikován je až v souvislosti s poruchami plodnosti. U zbytku postižených se syndrom projevuje chybějícími sekundárními pohlavními znaky. Nemají tak typickou mužskou postavu, ochlupení a hlas. Běžné je také nadměrné zvětšení prsní tkáně.

Co dělali Vikingové se ženami, když plenili vesnice: Krásné měly štěstí
Magazín

Co dělali Vikingové se ženami, když plenili vesnice: Krásné měly štěstí

„Pokud se na osobě pohřbené v Suontace projevily příznaky Klinefelterovy nemoci, je možné, že ji raně středověká komunita nepovažovala za muže ani za ženu,” říká Ulla Moilanen. „Výsledky nového výzkumu zároveň naznačují, že i v silně patriarchální společnosti byli lidé, kteří nezapadali do binárního genderového modelu, respektováni a považováni za důležité.”

Zdroj:

www.denik.cz, www.nemoci.vitalion.cz, www.cambridge.org

Tagy raný středověk