Německo ohlásilo objev století: Zlatý vikinský poklad astronomické ceny. Nejdražší věc měří jen centimetr

Jarouš M Komořanský | 13. 3. 2023

Německo nedávno oznámilo objev 800 let starého vikinského pokladu astronomické hodnoty. Nález, který zahrnuje ohromující zlaté náušnice pokryté drahokamy, byl učiněn ve spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko na severu Německa. Nejdražší věc z celého pokladu měří jen jeden centimetr.

www.livescience.com, en.protothema.gr, www.tweet247.net

Objev vikinského zlatého pokladu byl odborníky v oboru označen za "objev století". Předpokládá se, že poklad byl zakopán v 10. století členem dánské královské rodiny. Přesné místo nálezu pokladu nebylo z bezpečnostních důvodů zveřejněno, ale je známo, že jej našel tým archeologů pomocí detektorů kovů. Jaký je nejdražší nalezený předmět z celého pokladu? Měří pouhý centimetr, což z něj činí neuvěřitelně cenný a vzácný nález.

Myslel si, že našel zrezivělý bicykl. Vyklubal se z něj vikinský poklad
Magazín

Myslel si, že našel zrezivělý bicykl. Vyklubal se z něj vikinský poklad

Ohromující náušnice

Mezi nejúžasnější předměty nalezené ve vikinském pokladu patří pár zlatých náušnic pokrytých drahokamy. Předpokládá se, že náušnice byly vyrobeny v Byzantské říši a do Skandinávie je pravděpodobně přivezli vikinští obchodníci. Náušnice jsou neuvěřitelně detailní, se složitými vzory a různými drahokamy, včetně safírů, rubínů a perel.

Byzantské náušnice a mince v islámském stylu byly nalezeny u města, kde dříve vzkvétal vikinský obchod. Jedná se o oblast regionu Šlesvicko-Holštýnsko, zejména kolem lokality Haithabu, která je chráněna UNESCO. Haithabu bylo kolem roku 1066 zničeno a opuštěno, a tím skončila éra Vikingů v regionu. O dvě stě let později ale někdo zakopal, asi záměrně, pytel plný cenností.

Poklad je 800 let starý. Protože se jedná jen o několik dní starý nález, ještě není k dispozici video. Podívejme se alespoň na největší kdy nalezené vikinské poklady.

Zdroj: Youtube

Další nalezené předměty

Nález obsahuje dvě velmi kvalitní zlaté náušnice osázené polodrahokamy, pozlacené pseudomince, dva pozlacené prstýnky posázené kameny, fragment prstenu, malý dříve pozlacený děrovaný kotouč, kroužkové brože a asi 30 stříbrných mincí, z nichž některé byly silně fragmentované," představuje celé bohatství Ulf Ickerodt, ředitel Státního archeologického oddělení Šlesvicko-Holštýnsko.

Kromě ohromujících náušnic obsahuje poklad také řadu dalších předmětů, včetně zlatých a stříbrných mincí, stříbrných šperků a dalších vzácných předmětů. Některé z mincí nalezených v pokladu pocházejí z 9. století a jejich hodnota je nevyčíslitelná.

Ani přesná hodnota vikinského pokladu nebyla zveřejněna, ale předpokládá se, že je astronomická. Jen samotné náušnice se odhadují na miliony dolarů, zatímco celý poklad má pravděpodobně hodnotu desítek milionů dolarů. 

Muž kopal na zahradě základy domu a propadl se do tajemného světa s obřím vikinským pokladem
Magazín

Muž kopal na zahradě základy domu a propadl se do tajemného světa s obřím vikinským pokladem

Objev vikinského zlatého pokladu je novým a vzrušujícím počinem v oblasti archeologie. Poukazuje na bohatou historii vikinského obchodu a kultury a vrhá světlo na složité vazby mezi různými částmi světa ve středověku. Objev je také připomínkou důležitosti zachování historických památek a artefaktů pro budoucí generace.

Nález je novou a vzrušující kapitolou v historii vikinského obchodu a kultury a zdůrazňuje důležitost zachování historických artefaktů pro budoucí generace.

Tagy Byzantská říše drahokam Hedeby Meklenbursko-Přední Pomořansko náušnice Německo objev Šlesvicko-Holštýnsko Ulf Ickerodt UNESCO