Spokojený ale není. „Cítím se trochu jako Napoleon na Svaté Heleně,” svěřil se novinářům v roce 2009. O devět let později prohlašoval, že je na mizině. O majetek ho měly obrat jeho tři exmanželky a pět dcer, jež studovaly drahé vysoké školy a užívaly si život v luxusu. I přes toto tvrzení však na jeden ze svých dvou facebookových účtů vložil fotku, na níž připomíná realitního makléře. Stojí s rukama rozpaženýma a za ním je koláž snímků z jeho vily.

Příběh jeho exotického domácího vězení se začal psát v roce 1991, kdy se jako osmadvacetiletý mladík vrátil do Prahy, odkud se svými rodiči odešel v roce 1979. Po studiu na Harvard University, kde získal bakalářský titul v oboru z ekonomie, pracoval v Londýně jako investiční bankéř u firmy Flemmings. Poté získal místo poradce na ministerstvu financí v tehdejší České a Slovenské Federativní Republice.

Kuponový baron

Právě zde zjistil, jak je lehké přijít k penězům. Jeho úkolem bylo připravit plán tzv. kuponové privatizace. Cílem bylo umožnit občanům, aby získali akcie některého ze státních podniků. Málokdo však této metodě věřil. Ovšem do té doby, než se objevila společnost s honosným názvem Harvard Capital and Consulting. Její vlastník Viktor Kožený sliboval vyplacení desetinásobku vložené investice. 

Před televizními obrazovkami vystupoval jako suverén. Ochotně odpovídal na každou otázku a mile se usmíval. Klidným hlasem ubezpečoval, že se investoři o svůj vklad nemusí bát. Nikdy ale neřekl, kdy odměnu vyplatí. Neuvedl, zda po ukončení kampaně, po rozdělení majetku nebo po jeho prodeji. Právě tento malý detail ho chránil před policejním vyšetřováním až do roku 2011, kdy vyšly najevo jeho další podvody.

Zdroj: Youtube

Předpokládá se, že v rámci kuponové privatizace se do jeho rukou svěřil přibližně každý desátý Čech. Kožený si tak vydělal asi 65 miliard korun. Za ně si koupil řadu nemovitostí, včetně vily v Aspenu, pořádal bujaré večírky, vlastním letadlem navštěvoval luxusní restaurace a trávil dovolené v exotických destinacích. V jedné z nich se nakonec musel také usadit.

Vězení na Bahamách

Bahamy se tak pro něj staly zlatou klecí. Nevydávají totiž hledané osoby a právní systém České republiky i USA ignorují. I přestože právě ve Spojených státech je podnikatel obviněn z 27 trestných činů, včetně úplatkářství, jehož se měl dopustit v Ázerbájdžánu.

To, že se mu po domově stýská a cítí se osamoceně, naznačil v roce 2015, kdy kontaktoval redaktorku Ivu Špačkovou z iDnes. Prozradil jí, že ho začala fascinovat věda a vymyslel podnikatelské plány k různým svým vynálezům. Mezi ně patřily například tapety obsahující mikroskopické konvertory energie nebo mikropřístroje využívající jadernou energii. Zároveň se prý zaměřil také na duchovní rozvoj.

Zdroje: www.cs.wikipedia.org, www.domaci.hn.cz, www.zoom.iprima.cz