Jak žije Viktor Král alias Adam z Návštěvníků: Je z něj vysportovaný elegán

19. srpen 2019 četba na 2 minuty
Viktor Král s Vlastimilem Brodským v seriálu Návštěvníci

Viktor Král s Vlastimilem Brodským v seriálu Návštěvníci

Foto: Filmová databáze

Seriál scenáristy Oty Hofmana a režiséra Jindřicha Poláka Návštěvníci byl v 80. letech naprostým hitem. Jistě si vzpomenete na amarouny nebo Dádu Patrasovou, které to slušelo i s holou hlavou. A určitě vám utkvěla v hlavě podoba geniálního kluka Adama Bernaua, jehož zápisky ve školních sešitech mohly v budoucnu zachránit svět.

Postavu Adama v Návštěvnících ztvárnil tehdy třináctiletý Viktor Král, který už měl s filmováním zkušenost. Ke své první roli Davida ve snímku Muž přes palubu se dostal přes konkurz v roce 1980 a ve stejném roce si zahrál také ve slavném rodinném filmu Krakonoš a lyžníci. Opravdovou hvězdu však z něho učinili právě Návštěvníci.

Už tehdy si ale Viktor uvědomoval, že herectví není snadná profese. "Dělá se o víkendech, po večerech i o svátcích. Jsou dlouhé přípravy a pořád se na něco čeká," stěžoval si.

Kvůli natáčení navíc zameškal hodně hodin ve škole, jeho židli spolužáci říkali "křeslo pro hosta". Všechno se mu ale nakonec podařilo dohnat; i když třeba nebyl tak geniální jako filmový Adam, mozek mu sloužil dobře a měl nadání pro matematiku. Více než herectví ho lákala elektrotechnika, kterou později vystudoval na ČVUT.

Režiséři se ho hnedtak vzdát nechtěli, a tak se Viktor objevil ještě v seriálu Třetí patro a v několika televizních filmech. V 18 letech nicméně hereckou kariéru nadobro ukončil.

Po revoluci se začal živit jako obchodní zástupce společnosti LUX a později se vyšvihl na manažerskou pozici. Jeden vysavač prý tenkrát prodal i režiséru Polákovi. Vysavačům zůstal věrný dodnes, jen s tím rozdílem, že je v posledních sedmi letech prodává na Novém Zélandu, kde se uchytil u značky Godfreys. S manželkou vychovává dvě dcery a někdejšího Adama z Návštěvníků byste v něm už sotva poznali. Z pihovatého kluka s naducanými tvářemi je vysportovaný uhlazený padesátník, který nosí decentní nažehlené košile…

Akční letáky