Jedni ho nenáviděli, jiní ho bezmezně ctili. Všichni ale věděli, že pod jeho vedením se dočkají úspěchu. Byl totiž náročný. „Pokud chcete zvítězit, bez obětí a tvrdého tréninku to nejde. Sám sebe neoklamete,” řekl v rozhovoru pro Český rozhlas.

Na základě nejmodernějších metod přivedl k dokonalosti typickou sovětskou techniku hry od rychlosti bruslení po silové prvky. Zároveň měl k ruce tým psychologů, lékařů a matematiků. Všichni tito experti měli jediný cíl. Přivést hokejisty k medaili.

Tichonov si nebral servítky ani ve vyjadřování osobních názorů. Vystupoval tak dominantně, že z něj měli strach i vůdčí osobnosti strany.

Trenér diktátor

„Devět měsíců jsme byli mimo domov. Život se skládal z tréninku, jídla a spánku. „Po zápase jsme museli hned do autobusu. Zvykli jsme si na telefonický rodinný život. Divím se, že naše ženy vůbec rodily děti,” popsal tvrdý režim útočník Igor Larionov.

Tichonov měl zároveň vždy poslední slovo. „Křičel a nadával všem. Dělal to, aby chlapy zlomil a mohl je přetvořit k obrazu svému,” popisoval ho brankář Dušan Salfický. Odmlouvání a prohra znamenalo jediné. Propuštění z reprezentačního týmu.

Na veřejnosti však vystupoval vždy s kamennou tváří. Na jeho postavu si vzpomene snad každý fanoušek hokeje ze 70. až 90. let minulého století. Na střídačce stál u hrazení a kontroloval každý pohyb na ledě. Pak rozdával rozkazy.

Láska k medailím

Z hráčů ždímal úplné maximum. Nejenže byl pod dohledem ústředního výboru strany, ale sám miloval výhry. „Hlavní je pouze výsledek, nic jiného,” říkal, když obhajoval svou metodu psychického nátlaku. Ta mu však přinesla 13krát titul mistra sovětské hokejové ligy, tři zlata ze zimních olympijských her, Kanadský pohár a Challenge Cup.

Zdroj: Youtube

„Formovaly mě armádní poměry, v nichž jsem vyrůstal. Demokracie má v hokeji specifická pravidla. V kolektivu má být vždy pouze jeden lídr, proto jsem o všem rozhodoval já,” vzpomínal po ukončení kariéry. 

Zdroje: www.irozhlas.cz, www.bukachockey.com, www.idnes.cz, www.sport.aktuality.sk, www.sport.aktualne.cz, www.cs.wikipedia.org