Otřesné hygienické podmínky ve viktoriánské Anglii: Nočníky a splašky na ulicích

Viktoriáni podceňovali hygienu

Viktoriáni podceňovali hygienu

Foto: https://en.wikisource.org/wiki/Page:Queen_Victoria_(Strachey).djvu/327

Královna Viktorie seděla na trůnu 63 let a v dobách její vlády byla Anglie synonymem rozmachu, obchodu a bohatství. Londýn ale občas ukázal i svou odvrácenou tvář, kde byla jen špína, nemoc a chudoba. Hygienické návyky lidí byly přímo otřesné!

Hygiena

Chudí lidé žili v nedůstojných podmínkách a neměli jistotu, přežijí-li další den. Ti bohatší se sice nemuseli bát o peníze nebo práci, ale s dodržováním hygieny měli problémy všichni.

Spousta lidí měla pod postelí nočník, do kterého během noci vykonávala potřebu. V polovině 19. století se začaly pomalu objevovat splachovací záchody, ale odvod odpadu byl nepromyšlený a toalety se čistily jen několikrát za měsíc. Lidé to nepřeháněli ani s mytím těla a většinou se ke koupeli odhodlali až ve chvíli, kdy cítili sami sebe nebo je na to upozornil někdo jiný. Byly to líhně pro infekce a vznik nemocí. 

Ulice byly zavalené nepořádkem a výkaly. Mezi nimi projížděly kočáry tažené koňmi. Nepoužívaly se ani odpadkové koše. Všechno se mísilo ve městě a svádělo se do Temže. Z řeky se ale čerpala voda zpátky do studen a používala se na vaření, pití a praní. Neexistovaly filtry, které by vodu pročistily, a tak lidé znovu a znovu pili to, co pár týdnů zpátky vyloučili. Proslulý fyzik Michael Faraday se pokusil jednoduchým trikem s bílými listy, které po chvilce ve vodě změnily barvu i konzistenci, lidem ukázat, že pijí splašky. Marně. Podmínky pro šíření cholery byly ideální.

Temže bývala stokou plnou odpadků a splašků.

Jak vypadal život ve městech před zavedením kanalizace: dnes bychom to nesnesli

Všechno zhoršovalo ohromné množství holubů. Na Trafalgarském náměstí jsou jich spousty dodnes, ale oproti tehdejší době je to jen zlomek. Na každém rohu byl stánek s ptačím zobem. Náměstí se nedalo přejít čistou nohou.

Ženské trable

Menstuace byla ve viktoriánské době považována za nutné zlo, aby ženy částečně vykrvácely a nebyly tak hysterické a horkokrevné. Nenosily spodní kalhotky ani vložky a krev jim stékala volně po stehnech. Díky několika vrstvám spodniček nebylo naštěstí nic vidět. Po dobu menstruace musely ženy dodržovat přísná pravidla. Seděly jen s koleny těsně přitisknutými k sobě a nesměly plavat, koupat se a mýt si vlasy. Mohlo by to způsobit obrácený tok krve a přivodit mozkovou mrtvici nebo způsobit tuberkulózu. Na venkově to ženy řešily tmavým oblečením, ve vyšší společnosti nosily speciální pásy a do rozkroku si strkaly lněné polštářky nebo smotky látky, které připomínaly dnešní tampony.