Autorka a historička populární hudby Therese Oneillová se ve své knize "Nesdělitelné: Průvodce viktoriánské dámy sexem, manželstvím a mravy" této problematice detailně věnuje. Odhaluje svět, v němž i ty nejvybranější ženy nosily spodní prádlo bez rozkroku, které jim umožňovalo dřepět nad postelí, aniž by se musely prodírat vrstvami oblečení. K mytí se uchylovaly ke starým novinám, listí nebo kukuřičným klasům, což zdaleka nebyly takové luxusní vymoženosti, jaké bychom si představovali.

Navíc ženské zvyky a „rituály pro krásu“ byly ve viktoriánské době toxické:

Zdroj: Youtube

Mytí ženy příliš nedaly

V této době byla správná hygiena předmětem diskusí mezi mužskými lékaři, kteří zvažovali morální zájmy a fyzickou čistotu. Koupání bylo doporučováno jako lék proti všudypřítomné špíně, která sužovala ulice. Ženy si občas dopřávaly vlažnou koupel, protože se věřilo, že extrémní teploty způsobují zdravotní problémy. Mezi koupelemi se očišťovaly houbami namočenými ve studené vodě s octem nebo seděly v mělkých miskách naplněných vodou, tzv. sedacích koupelích.

Štíty proti zápachu

Vlasy se myly zřídka a používal se při tom čpavek, vysoce žíravá látka, která zbavovala vlasy nečistot, ale také poškozovala pokožku. Další alternativou byla cibulová šťáva, která však vlasy od mastnoty příliš neočistila. Oděvy, včetně šatů, se praly jen zřídka kvůli jejich křehkosti, což vedlo k používání "šatových štítů" ve tvaru půlměsíce, které zmírňovaly tělesný zápach.

Arsen anebo tasemnice! Je libo?

Kosmetika obsahovala olovo, které se používalo k dosažení bezchybné pleti, ale mělo za následek vážná zdravotní rizika. Pihy byly považovány za nežádoucí a léčily se citronovou šťávou nebo dokonce kyselinou karbolovou. Ženy se snažily udržet si příjemně kyprou postavu, ale léky na hubnutí často obsahovaly nebezpečné složky jako arsen a larvy tasemnice.

Flirt ano, ale ženy byly pod dozorem

Flirtování a dvoření byly důležitými aspekty života viktoriánských žen, ale i vdané ženy čelily přísným požadavkům. Očekávalo se od nich, že budou plnit různé domácí povinnosti a udržovat spokojenost svého manžela, přičemž často přivíraly oči nad manželovými nevěrami. Největším prohřeškem bylo označení za "nadávku" za projevení nespokojenosti.

Dnes by tyto praktiky byly nepochybně považované za odpudivé a nehygienické. Viktoriánská éra byla navzdory svému romantizujícímu líčení sužovaná nehygienickými podmínkami, pochybnými kosmetickými postupy a společenskými normami, které upřednostňovaly vzhled před skutečným blahobytem. Slouží jako důrazná připomínka pokroku, kterého bylo dosaženo v oblasti ženské hygieny, a důležitosti čistoty v moderní době.

Zdroje: nypost.com, www.faithful-to-nature.co.za, www.wardrobeshop.com