Ideál krásy ve viktoriánské Anglii: Největší krásky by dnes končily v ústavech

Lenka Samuely | 23. 8. 2022

Štíhlá postava, vystupující kosti, bledá pleť a lesklé oči. Za takovou dámou by se ve viktoriánské éře otočil nejeden mladík. Takový byl ideál krásy. Za nejpůvabnější byly považovány ženy, které trpěly symptomy infekčního onemocnění - tuberkulózy.

Souchotiny, nemoc způsobená bakteriemi ze skupiny Mycobacterium tuberculosis, se u lidí objevila již v pravěku. Není známo, zda nejdříve napadala zvířata a pak se přenesla na člověka nebo, zda se odpojila od společného předka infikujícího jiné druhy. V 19. století ale tuberkulóza patřila mezi nejčastější příčiny úmrtí. Jen v Evropě byla zodpovědná za 25 % zemřelých.

Ideál ženské krásy se v historii měnil: V jaké epoše byste byla nejkrásnější?
Magazín

Ideál ženské krásy se v historii měnil: V jaké epoše byste byla nejkrásnější?

Bakterie se šíří vzduchem. Nejčastěji proto napadá plíce. Nejtypičtějším příznakem nemoci je chronický kašel s krvavým sputem, ztráta hmotnosti, letargie, bledost a vysoká horečka. Právě tyto symptomy byly v souladu se standardy krásy viktoriánské doby.

Viktoriánská éra, ideál krásy a tuberkulóza

V druhé polovině 19. století se od mladých šlechtičen a bohatých měšťanek očekávalo, že nebudou vykonávat žádnou fyzickou práci. Jakékoli náznaky svalové hmoty nebo opálení byly považovány za neatraktivní. Dobře vychované a ctihodné ženy měly být hubené, bledé a křehkého zdraví. V tomto hluboce patriarchálním období bylo na ženy pohlíženo jako na nesamostatné jedince, o které se museli starat pečovatelé. Obrazy omdlévajících slečen se staly ikonickým výjevem.

Ideál krásy podporovalo především výtvarné umění a literatura té doby. Z podobizen hleděly štíhlé, měkce vypadající slečny s průsvitnou pletí, lehce narůžovělými tvářemi a s široce rozevřenýma očima s pohledem plaché laně. Jemné šaty odhalovaly úzká ramena, labutí krk a vystupující klíční kosti.

Která část mužského těla byla ve středověku nejpřitažlivější? Dnes je to směšné
Magazín

Která část mužského těla byla ve středověku nejpřitažlivější? Dnes je to směšné

Viktoriánská éra byla obdobím přísné, neochvějné morálky. Používání make-upu bylo spojeno s herečkami a prostitutkami. Avšak lehce zarudlé rty a tváře byly ceněné a záviděníhodné. Jednou z cest, jak tohoto vzhledu dosáhnout, bylo onemocnět tuberkulózou.

Tuberkulóza jako cesta ke kráse

Oblíbená autorka 19. století Charlotte Brontë v roce 1849, i přesto, že ji na infekci zemřely obě dvě sestry, napsala: „Souchotiny, jsem si vědoma, je lichotivá nemoc." Vznešené oběti tuberkulózy byly oblíbeným tématem i jiných autorů. Změna přišla až díky vědě.

Zdroj: Youtube

„Zvrat nastal po roce 1882, kdy Robert Koch objevil tuberkulózní bacil," říká historička Šárka Caitlín Rábová z Univerzity Pardubice. „Zjistilo se, že nemoc je silně nakažlivá. Stal se z ní negativní znak sociálního původu. Romantická choroba se proměnila v hrozbu společnosti." To, co bylo považováno za krásné, bylo nyní spojené s bídou a chudobou.

Zdroj:

www.historycollection.com, www.pardubice.rozhlas.cz, www.cs.wikipedia.org

Tagy Anglie Evropa Charlotte Brontëová krása nemoc Robert Koch tuberkulóza Univerzita Pardubice Viktoriánské období