Morbidita s vánočními motivy byla, jak je vidno, v tradici vánočních pohlednic z viktoriánské éry naprosto běžnou záležitostí.

Hrůzostrašné viktoriánské vánoční pohlednice

Zda to byl humor viktoriánské éry nebo realita všedních Vánoc, lze jen ztěží soudit. I tak bylo 19. století v tomto ohledu velkou raritou. Viktoriáni totiž pojali vánoční přání dosti zvráceným způsobem. A tak se antropomorfní žáby, krvežízniví sněhuláci či mrtví ptáci staly součástí sezónních oslav.

Nápady se rozhodně nešetřilo. Tak například pohlednice s mrtvým robinsem byla doprovázena nápisem "Ať jsou vaše Vánoce radostné". Další znázorňovala maniakální jedince, jak se neopatrně vyklání z okna a nechybělo ani neurvalé polévání kolemjdoucích koledníků. To vše pojato s vážností těchto svátků vlastní.

Ačkoliv byla viktoriánská éra dobou zkostnatělé morálky a přísných společenských zásad, pojetí zábavy tak přísné hranice rozhodně nemělo. Viktoriáni si v podobných pochybných praktikách zřejmě dost lebedili. Nechyběly klauni, hmyz, a sem tam se objevil i sám ďábel.

"V 19. století ještě nebyla ikonografie Vánoc plně rozvinutá jako dnes," uvedl Penne Restad, profesor amerických dějin na Texaské univerzitě v Austinu a autor knihy Christmas in America.

Tohle byste určitě neposlali. Mysleli to vážně!

A to jediné je možná omlouvá. Pojem Vánoce se totiž ustálil a získal na síle až v polovině 19. století. Přispěl k tomu sám Charles Dickens svou Vánoční koledou z roku 1843. V té době vznikla na žádost sira Henryho Colea, významného anglického pedagoga, také první "hezká" vánoční pohlednice.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

"K širokému přijetí blahopřání jako oblíbeného zboží přispělo mnoho různých faktorů," říká Samantha Bradbeerová, archivářka a historička společnosti Hallmark Cards, Inc. Hlavním z těchto faktorů byla poštovní reforma a následný pokrok v tiskařských technologiích.

Zavedením zákona o poštovném z roku 1839 došlo k regulaci britské poštovní sazby, která s sebou přinesla také demokratizaci v doručování pošty. O rok později byl přijat zákon o jednotné penny post. Poštovní zásilky tak mohl posílat úplně každý. Ne každý na to ale měl.

Změna nastala až v roce 1870, kdy britská vláda zavedla půlpenny. Poštovní služby se rázem staly cenově dostupnými téměř pro všechny vrstvy společnosti.

Zdroje:

www.dailymail.co.uk

hyperallergic.com

www.boredpanda.com