O sedmnáct století později vypadalo ráno nad Vindolandou podobně. S tím rozdílem, že zde již panoval čilý ruch. Archeologové a dobrovolníci právě přicházeli do práce. Mezi nimi byl také biochemik v důchodu Dylan Herbert. Převlékl se do svých pracovních kalhot a zamířil na své místo.

Měl za úkol očistit kameny zanesené blátem a prachem. Postupoval systematicky. Jeden z kousků mu však stále překážel. „Zeptal jsem se proto, zda ho mohu vykopat a dát pryč,” vzpomíná. „Když jsem ho poté otočil, vylekal jsem se. Pod nánosem půdy byla nějaká písmena.”

Secundinus je…

Vindolanda byla římská pomocná pevnost v blízkosti Hadriánova valu v severní Anglii. Posádka, která ji obývala zhruba od roku 85 do roku 370 našeho letopočtu, střežila strategicky důležitou římskou silnici Stanegate o délce 61 kilometrů.

Skládala se z pěchoty nebo pomocné jízdy, tedy z auxiliárních jednotek. Od počátku třetího století se jednalo o IV. kohortu Galů. Ti, jak se zdá, měli zvláštní humor. Důkazem je právě asi 40 centimetrů široký a 15 centimetrů vysoký kámen.

Když byl očištěn, zjevil se na něm nápis SECVNDINVS CACOR a obrázek mužského přirození. „Na první pohled bylo jasné, že sdělení bude mít vulgární podtext. Problém byl ale s překladem,” říká šéf terénního výzkumu a ředitel nadace Vindolanda Andrew Birley. „Na slovo CACOR jsme totiž ještě nenarazili.”

Veřejné ponížení

Odborníci proto navrhli, že zapisovatel vynechal pár písmen a chtěl napsat CACATOR, což by znamenalo, že Secundinus je s**č a zmíněného muže chtěl urazit. „Jednalo se o běžnou římskou nadávku,” vysvětluje archeolog.

Zdroj: Youtube

Odborníci předpokládají, že kámen pochází ze třetího století našeho letopočtu a byl zasazen někde v rohu pevnosti. Podle výzkumníků byl obrázek falu obecným symbolem štěstí a plodnosti. V tomto případě měl ale opačný význam.

Zdroje: www.bbc.com, www.heritagedaily.com, www.ancient-origins.net