Dopisy Vlada Drákuly odhalily, že muž, který se vyžíval v napichování lidí na kůl, pití lidské krve a dalších nelítostných praktikách, mohl mít v rukávu ještě několik dalších mrazivých atributů. Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Plakal krvavé slzy!

Jistě, napichování na kůl mohlo být jeho hrůzostrašnou vizitkou, ale nové výzkumy odhalují, že Vlad Dracula mohl být víc než jen krvežíznivý vládce. Z nového odhalení až mrazí v zádech: tento muž možná proléval krvavé slzy. Jeho temný příběh nyní zahrnuje slzy smíchané s krví, které by mohly dát zabrat i těm nejodvážnějším upírům. Nejde o výmysl, ale o zjištění odvážného týmu chemiků, kteří rozpitvali Drákulovy dopisy, aby odhalili ponurou pravdu.

Mrtví šli do desítek tisíc

Vlad Dracula, známý také jako Vlad Napichovač, pro svou brutální taktiku, vládl v 15. století železnou rukou Valašsku a nashromáždil děsivou bilanci asi 80 000 mrtvých. Stejně jako jeho fiktivní protějšek Drákula, i Vladův mrazivý odkaz stále vrhá dlouhý stín. Výzkum prozkoumal tři dopisy, které v letech 1457 a 1475 napsal on sám, a odhalil nejen inkoust na papíře, ale také náznak děsivé genetické poruchy.

Pomocí techniky hodné lovců upírů - ethylen-vinylacetátu (EVA) - výzkumníci vypreparovali z hadrového papíru, na kterém byly tyto dopisy napsané, starobylé peptidy a proteiny. Znepokojivé výsledky? Stopy onemocnění známého jako hemolákrie, kdy se slzy mísí s krví a vytvářejí pohled, při kterém mrazí v zádech i jeho nejvěrnější poddané.

Byl nemocemi prolezlý

Ale to není všechno. Dopisy odhalily i další tajemství, která se skrývají ve Vladově zlověstném stínu. Peptidy spojené s ciliopatií - genetickou poruchou ovlivňující buněčné funkce - naznačují, že Vladovy buňky a orgány nebyly v pořádku, zatímco zánětlivé proteiny naznačují tyranův boj s kožními a dýchacími poruchami.

Nyní se vydejme do strašidelného světa Drákulových vlastních slov. Tyto dopisy psané vládci Sibiu - jakkoli se mohou zdát všední - jsou klíčem k odhalení Impalerova strašlivého tajemství. Je načase si přiznat, že Vlad Napichovač nebyl jen postrachem noci, ale mužem sužovaným vlastními strašidelnými neduhy. Drákulův odkaz se právě stal o něco... krvavějším.

Zdroje: www.iflscience.com, studie - pubs.acs.org, www.express.co.uk/, phys.org