Co dělá kontroverzní slovenský politik Vladimír Mečiar dnes?

Lenka Samuely | 2. 2. 2021

Výrazná politická osoba devadesátých let a "ten, co rozbil federaci". To je Vladimír Mečiar, bývalý premiér Slovenska, jehož jméno je u našich sousedů skloňováno ve spojitosti s rozkradením státu a "temným obdobím slovenské politické historie".  

"Je po voľbách, zvyknite si," to je výrok Vladimíra Mečiara, který se stal symbolem tzv. mečiarismu, jímž se vykládá politická historie za jeho vlády po rozdělení Československa v letech 1992 – 1998.

"Politický systém, který mečiarismus představoval, rozděloval lidi v jeho celé politické sféře a sledoval jediný cíl. Maximalizovat politické a finanční zisky lidí, kteří se stali jedním z článků dlouhého řetězce, na úkor budoucnosti Slovenské republiky." (Zdroj: https://www.retromania.sk/1990-1999/meciarizmus)

Při třetím období Mečiarovy vlády se hned úvodní zasedání parlamentu zapsalo do dějin jako "noc dlouhých nožů". Nová vládní koalice odvolala vedení veřejnoprávní televize a rozhlasu a na volné pozice dosadila své lidi. "Stejně postupovala u Fondu národního majetku, Úřadu generálního prokurátora, zvláštní komise pro kontrolu tajné služby (Slovenská informační služba - SIS) atd." (Zdroj: https://journals.muni.cz/cepsr/article/view/4022/5305)

Nastolený a protizákonný kurz pokračoval až do roku 1998, během něhož tajná policie unesla prezidentova syna Michala Kováče ml. Vladimír Mečiar však pachatele omilostnil a korunní svědek únosu zahynul při výbuchu auta. SIS také používala prostitutky k vydírání politických oponentů. I když se vědělo, kdo za tím stojí, Vladimír Mečiar nikdy do vězení nešel. Naopak v letech 1999 a 2004 neúspěšně kandidoval na prezidenta a v roce 2019 založil novou stranu Slovenská liga, která nakonec ve volbách skončila na posledním místě.

Nakonec se Vladimír Mečiar rozhodl stáhnout z aktivní politické činnosti a užívat si důchodového věku na statku v Dolnej Porube a v luxusní vile v Trienčanských Tepliciach, jejíž financování nikdy nedokázal vysvětlit. "Ešte raz sa ma to spýtaš, takú ti je..m, že sa nespamätáš,“ chytil v roce 2002 pod krkem redaktora televize Joj, Ľuboslava Choluja. (Zdroj: https://domov.sme.sk/c/22197974/vidavaju-ho-nakupovat-potraviny-inak-sa-drzi-v-ustrani-ako-zije-vladimir-meciar.html)

Čtvrtstoletí od rozpadu Československa: Dostali jsme figu borovú, říká Mečiar
Publicistika

Čtvrtstoletí od rozpadu Československa: Dostali jsme figu borovú, říká Mečiar

Mečiarova hvězda ale nevyhasla díky dokumentům, které natočila v roce 2017 Tereza Nvotová a o rok později Dominik Jursa (zdarma ke zhlédnutí na https://dafilms.sk/film/11095-expremieri-vladimir-meciar).

Politika Mečiara láká dál: od 13. března 2019 začal na rádiu Slobodný Vysielač komentovat slovenské a světové dění pod názvem Hovory s M, "Vladimír Mečiar a jeho úvahy o minulosti a súčasnosti…" Dvouhodinová živá debata se těší velké oblibě a jen na Youtube má záznam přes 31 tisíc spuštění (https://www.youtube.com/watch?v=DSZ9E0r18U4).

Tagy Československo Fond národního majetku Michal Kováč Parlament České republiky Slovenská informační služba Slovenská liga Slovensko Tereza Nvotová Vladimír Mečiar YouTube