O Vladimíru Špidlovi se v současné době moc nemluví, a tak mnoho lidí ani nemá tušení, že se angažuje v resortu práce jako poradce ministryně Jany Maláčové. Podílel se dokonce i na přípravě důchodové reformy a podporuje myšlenku kratšího pracovního týdne. Obří zadlužení republiky jako problém nevnímá, příjmy pro vyšší důchody a mzdy se podle něj dají nahnat například zavedením daně z majetku nad 100 milionů korun. (Zdroj: www.seznamzpravy.cz)

Sociální demokrat tělem i duší

Princip braní bohatým a rozdávání chudým je pro Špidlu pilířem sociálně-demokratického uvažování, které projevil například už v roce 2001 coby ministr práce a sociálních věcí, když navrhl snížení platů ústavních činitelů. Návrh však neprošel přes ostatní politické strany a nepodpořili ho ani komunisté, ačkoli by se zrovna od nich čekalo, že budou ochotni (aspoň na oko) přiblížit své platy skromným mzdám pracujícího lidu.

Během dvouletého výkonu funkce předsedy vlády Vladimír Špidla musel řešit ničivé záplavy a úspěšně dovedl Českou republiku do Evropské unie. Chaotické a nepopulární změny v daňovém systému však způsobily, že sociální demokracie v roce 2004 zcela propadla ve volbách do Evropského parlamentu. Špidla poté na funkci premiéra rezignoval a skončil i jako předseda strany. (Zdroj: cs.wikipedia.org)

Sázka na kdysi známou tvář

Z dnešního pohledu šlo možná o rezignaci zbytečnou, když uvážíme, že jeho nástupci zuby nehty ustáli mnohem závažnější politická zemětřesení. Špidla při svém nesobeckém a po mamonu neprahnoucím charakteru nejspíš upřímně věřil, že svým odchodem sociální demokracii zachrání. Nestalo se tak.

Ačkoli letos v dubnu oslavil 70. narozeniny a je považován za politického veterána, na budoucnosti ČSSD mu stále záleží, a tak souhlasil s nominací své osoby na pražskou kandidátku podzimních voleb. Zda jeho kdysi známá tvář polorozpadlé straně pomůže aspoň k dílčímu vítězství, je zatím ve hvězdách. Špidlovi to ale za ten pokus stojí.(Zdroj: www.seznamzpravy.cz)