Vlasta Burian byl neskutečně pracovitý muž, výčet jeho povolání je až dechberoucí. Byl nejen český divadelní herec ale i režisér, zpěvák, divadelní ředitel, sportovec, podnikatel, filmový herec němé i zvukové éry filmu, mecenáš, spisovatel, mim a imitátor.

Díky své vytrvalosti a píli se Burian vypracoval mezi největší hvězdy českého filmu, divadla i rozhlasu. V soukromí byl spíše tichý a trpěl depresemi, mezi lidmi se ale jeho povaha proměnila, a byl skvělým bavičem.

Na vrcholu slávy ale přišel strmý pád. Herec byl obviněn z kolaborace s nacisty a jeho život se změnil ze dne na den v noční můru!

Burian byl neprávem obviněn a uvězněn. Poválečný soud s Burianem byl plný nepodložených nařčení a komunistický režim chtěl využít slavnou tvář herce jako exemplární příkad kolaboranta.

Vlastimil měl ve své Dejvické vile údajně hostit několik nacistických příslušníků. Realita byla ale úplně jiná. Němci navštívili vilu pouze jednou, a to na základě udání, že má na zahradě zakopané zbraně.

Komunisté také prohlašovali, že podplácel úředníky, aby si mohl postavit tenisový kurt. Burian byl díky křivým obviněním nejen vězněn, ale veškerý jeho majetek byl během měsíců jeho zadržení vyvlastněn!

Návrat z vězení byl pro Vlastu Buriana velice těžký. Měl zakázanou uměleckou činnost, byl mu zabaven veškerý majetek a z jeho vily se stala školka.

Umělec proto musel začít manuálně pracovat. Nejprve v dolech, později dělal horského poslíčka a řidiče pro rekreanty. Pozice však střídal a tak si vyzkoušel i práci v kuchyni a jelikož potřeboval peníze, rozhodl se riskovat.

Ilegální vystupování pro turisty naštěstí nikdo neodhalil a tak se po dlouhých pěti letech zákazu mohl Burian konečně vrátit ke svému milovanému hraní. Tvrdá manuální práce si však vybrala své následky...

Nepřízeň osudu bohužel Buriana poznamenala. Ačkoliv se snažil o návrat mezi hvězdy, nikdy se mu to už nepodařilo. Největším úspěchem po něj byla role po boku Jana Wericha, Byl jednou jeden král.

Herec bral různé kšefty na obživu, svůj úpadek si ale dobře uvědomoval. "Já už nejsem král, jenom králíček," řekl jednou legendární hlášku, kde vlastně popsal své pocity.

Burian v roce 1962 zemřel na plicní embolii. Po jeho boku byla jeho věrná žena Nina. Vlastimil zažil vše. Slávu, pád na dno, i těžké návraty. V srdcích diváků však zůstává i desítky let po své smrti, díky stopám, které zde zanechal, a už je nikdo nesmaže. Budiž mu země lehká.