V Číně se například výroba domácích masek, roušek a respirátorů stala poslední týdny hitem sociálních sítí. Koronavirus je celosvětovým tématem číslo jedna. Pandemie, která se rychle šíří, a vyvolává v lidech strach, vyžaduje určitá opatření. Lidé by se měli vyhýbat veřejným prostorům, co nejméně cestovat a pokud už někam vyrazíte, je dobré se chránit rouškou a rukavicemi.

Velice důležitá je hygiena rukou a používání dezinfekčních prostředků. Pokud se na Vás ovšem včas nedostalo, nejspíš máte problém. Všechny pomůcky na ochranu před koronavirem si ale zvládne vyrobit člověk sám. A díky Vojtěchu Petráčkovi si nyní můžete vyrobit masku sami pouze s pomocí dvoulitrové lahve od pití.

Domácí maska se vyrábí z obyčejných věcí, které máte doma

Na otázku co dělat, když si někdo nestihl včas objednat masku či respirátor, má Vojtěch Petráček jednoduchou odpověď.

"Kupte si dvoulitrový tonik, těsnění do oken, papírové ubrousky a vyrobte si masku doma," říká rektor ČVUT, který vymyslel opravdu velmi jednoduchý a účinný způsob. Z pouhých tří předmětů si totiž skutečně můžete sami vyrobit ochranou pomůcku.

Stačí pet lahev, těsnění na okna a gumička

Návod je skutečně velice jednoduchý a zvládnou ho i méně zruční kutilové. Stačí vzít dvoulitrovou pet lahev a naříznou ji podle nákresu v galerii.

Pak oblepíte okraje kvůli pohodlí těsnící páskou, a kolem uší uděláte otvory, do kterých následně protáhnete gumičky. Dírky potom zalepte, kvůli těsnění.

Jako poslední krok vyplňte "filtr." Lze použít zmuchlaný papír, pokud máte k dispozici, můžete přidat vrstvu nanovláken, která ještě lépe zabrání vdechnutí virů. Filtry lze měnit a maska by se měla dezinfikovat lihovým roztokem.