Boris Volynov byl zkušený kosmonaut, který se vydal na svou druhou vesmírnou misi na palubě Sojuzu 5. Stal se tak účastníkem přelomové mise, protože se ve vesmíru měla historicky poprvé spojit dvě plavidla s lidskou posádkou.

Osud tomu chtěl, že se však zpáteční cesta ukázala být sérií problémů, které vyústily v utrpení epických rozměrů. Návratovému modulu s Volynovem se stala kritická porucha, která způsobila, že se vychýlil z kurzu a řítil se alarmující rychlostí k Zemi. Servisní modul se neodpojil a Volynovova loď se k Zemi blížila obráceně a bez tepelného štítu, navíc rychlostí 24 000 km/h. Bylo tedy jasné, že se roztaví i s kosmonautem na palubě. To vše navíc sledovali lidé na Zemi v přímém přenosu a kosmonautovi kamarádi údajně i vybírali peníze na jeho pohřeb.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Scéna jako ze sci-fi filmu dopadla dobře

I když vesmírný přestup dopadl dobře, a jedna z lodí i bezpečně přistála, druhá loď měla před sebou scénu jako z hororu. Ve scéně děsivé a nereálné jako ve sci-fi filmu hořící modul narazil do Uralu. Nikdo nepředpokládal ani v nejbujnějším snu, že by Volynovův život neskončil.

Náraz byl na první pohled jasnou katastrofou, ale Volynov jako zázrakem přežil. V posledních vteřinách se totiž stal zázrak a zablokovaný zámek na servisním modulu se otevřel. Doslova sekundu před katastrofou se kapsle narovnala a Volynov přežil.

Chtěly tomu tak zřejmě náhodné okolnosti, které vedly k jeho přežití navzdory všem předpokladům.

Sled náhod Volynovi zachránil život

Stránka na Wikipedii o Borisi Volynovi přináší další informace o této události a osvětluje sled událostí, které se během přistání odehrály. Přestože Volynov zažil intenzivní přetížení a prudký sestup, nakonec mu náhoda zachránila život. Otevření se zámku ve zlomku vteřiny spolu s jeho výjimečným výcvikem a odolností mu pak nakonec dovolilo přežít.

Přistání Borise Volynova na Urale je svědectvím lidské vytrvalosti a vítězství lidského ducha. Volynovo přežití bylo zároveň úspěchem prvního spojení dvou pilotovaných lodí Sojuz 4 a Sojuz 5 ve vesmíru v roce 1969. I když experiment málem skončil děsivou tragédií, nakonec byl opak pravdou.

Protože však jeho přistání nedopadlo podle plánu, kosmonaut dostal příkazem vše ututlat, aby se nikdo o problematickém zážitku nedozvěděl. Dostal příkaz mlčet a on i jeho kamarádi byli na velké vojenské přehlídce roku 1969 ocenění jako Hrdinové Sovětského svazu a obdrželi i Leninův řád.

Dnes tato událost slouží jako připomínka nebezpečí a rizik spojených s výzkumem vesmíru a zároveň jako informace o pozoruhodných schopnostech astronautů překonávat ohromné výzvy. Zároveň je však i příkladem vládních machinací a snahy tajit pravdu. Ani po desetiletích přežití Borise Volynova a mimořádné okolnosti jeho přistání nepřestávají uchvacovat a inspirovat.

Zdroje:  https://zoom.iprima.cz/vesmir/nouzove-pristani-na-urale, https://cs.wikipedia.org/wiki/Boris_Volynov,