Tělo téměř třináctimetrového vorvaně tuponosého objevili turisté na pláži Nogales. I přesto, že jde o relativně hojný druh, místní úřady se rozhodli, že zjistí příčinu jeho smrti. Zavolali proto odborníky z University of Las Palmas de Gran Canaria a poprosili je, aby provedli pitvu.

Forenzní veterinární tým zjistil, že velryba zemřela krátce předtím, než dorazila ke břehu. Pravděpodobně podlehla vnitřnímu krvácení, způsobeným chronickým obstrukčním zánětem tlustého střeva.

Vorvaň na Kanárských ostrovech

„V jeho útrobách uvízla devítikilogramová ambra o průměru šedesát centimetrů, kterou zvíře nebylo schopné vytlačit přes konečník. V důsledku toho také přestalo lovit,” vysvětluje mořský biolog Antonio Fernández. „Kytovec měl proto pět až deseti tunovou podváhu.”

Zdroj: Youtube

Ambra šedá neboli jantarový kámen je hořlavá slizovitá látka, jež vzniká v trávicím traktu vorvaňů, za účelem ochrany žaludku a střev před mechanickým poškozením od ostrých a tvrdých schránek zkonzumovaných živočichů. Jakmile dosáhne určité velikosti, tvor ji společně s trusem vyloučí. 

Zpočátku má tato substance nepříjemný zápach. Po několika letech plavení ve slané vodě ale získává příjemnou sladkou a zemitou vůni, pro kterou si našla své místo v kosmetickém průmyslu. Zároveň funguje jako fixátor, jež „přilepí“ vonné molekuly parfému na lidskou pokožku. Díky tomu charakteristická vůně přetrvává mnohem delší dobu.

Parfém ze slizu

Vorvaní „hovínko” je však velice vzácné. Jeho cena se v současnosti pohybuje přibližně na stejné úrovni jako je cena zlata. Hodnota kusu, nalezeného v tlustém střevě kytovce, se odhaduje na asi 500 tisíc eur, tedy 11,5 milionů korun.

Otázkou však je, kdo peníze z případného prodeje ambry získá. Zda turisté, již tělo živočicha objevili, vědci provádějící pitvu nebo obec Puntallana na ostrově La Palma. 

Zdroje: www.tyzden.sk, www.ekolist.cz, www.abc.es