Terminátor: Nejhorší sériový vrah Ukrajiny vybil celé rodiny a byl na to hrdý

Během 7 let Onoprienko zavraždil nejméně 52 lidí.

Během 7 let Onoprienko zavraždil nejméně 52 lidí.

Foto: Shutterstock.com

"Vraždit jsem začal z příkazu vnitřního hlasu," prohlásil před soudem roku 1996 Ukrajinec Anatolij Onoprienko. Při rekapitulaci všech jeho zločinů si soudci rvali vlasy z hlavy, že Ukrajina v předchozím roce zrušila trest smrti.

Sovětský režim se po dlouhá léta tvářil, že fenomén sériových vrahů neexistuje. Nikdo nezkoumal psychologii zvrácených individualit, policisté nebyli v případech sériových vražd školeni. Pokud se ve dvou městech staly dva mordy provedené stejným způsobem, vyšetřovali každý zvlášť a pátrali především v databázi recidivistů. Nechtěli si připustit, že by jim někde v podhoubí země vedené dokonalým politickým systémem vyrůstali jedinci, kteří si v hlavě vytvářeli poněkud jiné hodnoty než většina populace.

Anatolij Onoprienko (1959 – 2013) byl ukázkovým případem zvrácenosti, na kterém by toho ruští psychologové mohli hodně nastudovat. Jako čtyřletý chlapec přišel o matku. Otec si vzal do péče jen jeho staršího bratra a sám Anatolij pobýval střídavě u prarodičů a tety, až skončil v sirotčinci. Později tvrdil, že se nikdy nevyrovnal s nespravedlností, jaké se na něm táta dopustil, když se postaral jen o bratra. Prostředí sirotčince ho naučilo drsným způsobům, rvačkám a šikaně.

Ladislav Hojer proslul jako vrah a kanibal.

Ladislav Hojer: Brutální vrah a kanibal se před popravou pokálel strachy

Pořádnou práci si nikdy nenašel. Mezi 20. a 30. rokem života se živil převážně krádežemi a vloupačkami, na které se vydával s parťákem Sergejem Rogozinem. V roce 1989 spolu vnikli do domu, kde spala početná rodina. Její členové se vzbudili a přistihli pachatele při činu. Lupiči reagovali tím, že celou rodinu brutálně zavraždili. Jak rodiče, tak jejich osm dětí.

Po této otřesné vraždě se Onoprienko s Rogozinem rozešel a napříště loupil sám. Přešel přitom na zcela novou strategii: aby předešel nebezpečí, že ho někdo z domu zpozoruje, všechny obyvatele nejprve vyvraždil a pak se teprve v nerušeně zmocnil cenností a peněz.

Během sedmi let takto zamordoval nejméně 52 lidí, mezi nimi i malé děti. Ukrajinská policie si dlouho nechtěla připustit, že všechny tyto příšerné činy jsou dílem jediného člověka. Teprve po rozpadu Sovětského svazu se pokusila pracovat trochu moderněji.

A ihned učinila neuvěřitelnou chybu. V březnu roku 1996 zatkla nevinného mladíka Jurije Mozolu. Ačkoli přísahal, že s vraždami nemá nic společného, vyšetřovatelé ho surově bili a mučili elektrickými šoky. Mozola na následky nelidského zacházení zanedlouho zemřel.

Svatoslav Štěpánek skončil na šibenici.

Masový vrah Štěpánek: Poprvé vraždil už jako dítě, maminka ho kryla

Paradoxně jen za pár týdnů poté se policii přihlásil svědek, který vypověděl, že jeho bratranec Anatolij Onoprienko má doma skrýš plnou zbraní a chová se nebezpečně. Dokonce mu prý vyhrožoval smrtí.

Policisté konečně lapili správného člověka. V jeho bytě se našly předměty z domů zavražděných a dalších důkazů ani nebylo třeba, protože se Onoprienko k činům přiznal. Dokonce byl na ně hrdý.

"Jsem Anděl, který chodil do školy k Satanovi. Někteří mi říkají, že jsem schizofrenik, nebo dokonce Hitler nebo jiné hrozné věci. To je v pořádku," blábolil sériový vrah, jenž si ve své zemi vysloužil přezdívku Terminátor.

Trest smrti byl v té době na Ukrajině už zrušen. Litovali toho jak příbuzní zavražděných, tak sami soudci. Prezident Leonid Kučma dokonce požádal evropské orgány, aby v tomto případě udělily výjimku a Onoprienko mohl být popraven. Dočkal se ale zamítavé odpovědi.

Onoprienko zemřel ve vězení na srdeční selhání v roce 2013. Svých činů nikdy nelitoval.