A tak se z obyčejného hledání mořských hub vyklubal velmi poutavý příběh.

Muž hledal mořské houby

Dnes patří vrak lodi Uluburun mezi nejvýznamnější kousky Bodrumského muzea podmořské archeologie v Turecku. Vyroben byl pravděpodobně ke konci 14. století př. n. l. Tedy v období pozdní doby bronzové.

A jak to už bývá, objeven byl takříkajíc velkou náhodou, když se houbařský potápěč z Yalikavaku vydal v roce 1982 na jednu z dalších výprav. Jeho cílem však byly skutečně jen mořské houby. To, co nakonec objevil, možná ani sám nečekal. 

Když narazil namísto hub na jakési zvláštní předměty, zaznamenal Mehmed Çakir jejich podobiznu nejprve na papír. Sám pak předměty, které spatřil pod vodou, nazval "kovové piškoty s ušima". 

Tyto "piškoty" se nakonec ukázaly být slitkami oxidu. K tomuto poznání dospěli členové Institutu námořní archeologie (INA) při jejich podrobnější analýze. Ta však nejprve probíhala pouze na základě Çakiriho náčrtů. 

Ačkoliv to byl dobrý první krok k rozluštění podivného podmořského nálezu, na celkovou definici o co skutečně jde, to nestačilo. Proto se rozhodl Oğuz Alpözen, ředitel Bodrumského muzea podmořské archeologie, který byl nálezem doslova konsternován, že je potřeba zjistit, co se uprostřed mořské hlubiny nachází a rozhodl se jednat. Vyslal inspekční tým muzea ve spolupráci s místními archeology INA, aby danou lokalitu podrobně prohlédli.

Našel vrak obří lodi. Ukrýval zlatý faraonský poklad astronomické ceny

Celkem bylo zorganizováno 12 expedic, které trvaly celkem 10 let. Každá z nich pak přibližně 3-4 měsíce. Sami potápěči spatřili podmořské dno zhruba 22 tisíckrát. A o tom, co objevili, se jim ani nesnilo. Našli jeden z nějvětších pokladů pozdní doby bronzové, jaký se kdy ve Středozemním moři podařil objevit. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

To však ale nebylo všechno. Vrak obří lodi totiž ukrýval faraonský poklad astronomické ceny. Byly v něm tuny měděných a cínových ingotů, kanaánské nádoby se stopami pistáciové pryskyřice, 175 skleněných ingotů kobaltově modrého tyrkysu a levandule, zlaté a stříbrné šperky, zbraně, nástroje, ale i různé druhy jedlého zboží. 

Poté, co byl vrak vyzdvihnut a umístěn do Muzea podmořské archeologie v Bodrumu, byla provedena také fiktivní rekonstrukce lodi a vystaveny ty nejlepší artefakty, které v ní byly ukryté.

Bodrumské muzeum podmořské archeologie se nachází na hradě svatého Petra v Bodrumu.

Zdroje:

www.history.com

www.heritagedaily.com

en.wikipedia.org