Lodě plné výbušnin

Nalezené lodě byly potopené během druhé světové války nedaleko přístavu Prahovo v Srbsku. Pokles vody v řece Dunaj odhalil jejich vraky. Významný objev sám o sobě. 

To ale nebylo všechno. Jak se později ukázalo, nalezené nacistické lodě byly plné nebezpečných výbušnin. Desítky let tak čekaly na své znovuobjevení. 

Lodě v roce 1944 potopila černomořská nacistická flotila. Cílem bylo jejich odstranění z povrchu zemského. V opačném případě by se jich zmocnili postupující Rusové.

Pokles vody v Dunaji tak způsobil nemalé komplikace. Odhalené vraky nacistických lodí řádně zkomplikovaly místní říční dopravu. 

Dunaj odkryl přes dvacet různých lodí z období druhé světové války. Ačkoliv je nález jako takový skutečnou raritou a návratem do historie jedné z nejkrutějších válek 20. století, znamená také velké nebezpečí. 

Metráky munice

Spolu s loděmi se našly také metráky munice a výbušnin, které měli Němci k dispozici během války. Potopily se do dunajských vod, kde na řadu let upadly v zapomnění. 

Pro více informací se podívejte na toto video: 

Zdroj: Youtube

Srbská vláda se ihned rozhodla jednat a v březnu minulého roku vyhlásila výběrové řízení na záchranu vraků spolu s odstraněním nebezpečných výbušnin. 

Cílem byla záchrana kulturního dědictví v podobě lodí a zabránění případné katastrofě v podobě výbušnin. 

„Německá flotila za sebou zanechala velkou ekologickou katastrofu, která nás ohrožuje," řekl důchodce Velimir Trajilovič z Prahova. 

Zrezivělého trupy, zlomené stěžně, na kterých dříve vlály vlajky s hákovým křížem, horní paluby, kde bývaly velitelské můstky, a sudy, ve kterých se nacházelo palivo a nalezené výbušniny. Všechno bylo potřeba dostat z vody. 

„Tato plavidla byla potopená a od té doby leží na dně řeky. A to je problém. Je to problém pro dopravu na Dunaji, omezuje to kapacitu pohybu, je to nebezpečí, protože některá plavidla stále obsahují nevybuchlou munici," řekl Emanuele Giaufret, velvyslanec EU v Srbsku během jedné z návštěv, kde byly vraky nacistických lodí nalezené.

Zdroje: www.msn.com, www.cbsnews.com, www.rferl.org