Do křížku se zákonem se John Wayne Gacy (1942 – 1994) dostal už během prvního manželství; díky tchánovi získal místo manažera tří restaurací KFC ve státě Iowa a svého postavení zneužil k sexuálnímu obtěžování zaměstnanců. Zajímali ho výhradně mladí muži.

V roce 1968 byl Gacy odsouzen k desetiletému vězení za to, že donutil k pohlavnímu styku 15letého syna svého kamaráda. Manželka se s ním okamžitě rozvedla a získala děti do výhradní péče. Gacy je už víckrát neviděl.

Ve vězení okouzlil dozorce svou výřečností a inteligencí. Vyšvihl se na šéfa kuchyně a ochotně se vzdělával. Z deseti let si odseděl pouhých 18 měsíců a pak byl propuštěn na svobodu s podmínkou, že bude bydlet v Chicagu u své matky a nebude vycházet z domu po 10. hodině večerní.

Navenek Gacy opravdu sekal dobrotu. Znovu se oženil, našel si místo kuchaře a k tomu nastartoval vlastní zednickou firmu. Angažoval se v komunální politice a po čase mu byla svěřena funkce hlavního organizátora každoročních oslav místní polské komunity. Při té příležitosti se dokonce setkal s první dámou USA Rosalynn Carterovou a nechal se s ní vyfotografovat. V okolí byl nesmírně oblíbený už z důvodu, že se připojil k charitativní organizaci, která pomáhala dětem. Bez nároku na honorář v převleku za klauna bavil děti v nemocnicích, školách a na narozeninových oslavách.

S první dámou

Populární klaun měl však svou temnou stránku. Druhá manželka se s ním po čase rozvedla, protože jí oznámil, že s ní nebude vést pohlavní život. Pochopila, že ho přitahují pouze muži. Gacy zůstal v domě sám a po večerech si sem zval mladé brigádníky, které nalákal na dobrý výdělek ve své zednické firmě. Zpravidla jim nejprve ukázal "trik s pouty": nechal si od chlapce spoutat ruce za zády a předvedl mu, jak se ze želízek sám dostane. Potom ho vyzval, aby to zkusil i on. Jakmile byl chlapec spoután a ptal se, v čem je ten trik, Gacy mu s úsměvem odpověděl: "Musíš mít v ruce klíček."

Ten už ale mladík nedostal. Místo toho byl znásilněn, zmučen a nakonec uškrcen. Těla vrah pohřbíval ve sklepě a zasypával je vápnem, aby se rychleji rozkládala.

Na Gacyho dlouho nepadlo žádné podezření; teprve v prosinci roku 1978 policie zavětřila stopu díky zmizení 15letého studenta Roberta Piesta. Svědkové ho naposledy viděli právě s Gacym, který mu nabídl brigádu. Vyšetřování ale nebylo jednoduché; nikdo nechtěl věřit, že by takový bodrý chlapík byl schopen nějakého odporného činu. Gacy měl dokonce drzost zažalovat policii o 750 tisíc dolarů za obtěžování.

Při první domovní prohlídce policisté našli jen pornografické materiály a celou sbírku erotických pomůcek. Při té druhé se podívali i do sklepa. A právě tady ke své hrůze začali vyhrabávat rozkládající se těla.

Nalezená těla obětí

John Wayne Gacy byl usvědčen ze 33 vražd mladých mužů a chlapců. Svých činů nikdy nelitoval a když mu roku 1994 kat vpíchl smrtící injekci, pronesl jen pohrdavě: "Polibte mi pr..."