Historie i technika

Všeobecné znalosti vypovídají o naší schopnosti orientovat se v poměrně široké paletě oborů a témat. Zahrnují informace z historie, umění, techniky, literatury a dalších vědních oborů. Setkat se zde ale můžete také s informacemi ze světa sportu či gramatiky. 

Uměli byste například vyjmenovat všechny státy Evropské unie? Správně pojmenovat různé druhy literárních děl? Určit druhy zeleniny pouze podle obrázků nebo vyjmenovat nejlepší dramatiky světa?

Každý z nás se dobře orientuje v oboru, který ho baví a zajímá. Pokud se však ocitne v oblasti, která je mu cizí a nebaví ho, je náhle ztracený a tápe. Z tohoto důvodu bychom si všeobecné znalosti měli neustále rozšiřovat. 

Jak dobře se orientujete?

Měli bychom číst, sledovat zajímavé dokumenty a dění ve světě, nebo luštit křížovky. Zkrátka dělat cokoliv, co rozšíří naše obzory a nenechá naši mysl zakrnět. To všechno totiž přispívá k rozšíření znalosti z všeobecného přehledu. 

Otestujte svůj všeobecný přehled:

Zdroj: Youtube

Není potřeba, aby se z vás stali znalci daného oboru. Zcela postačí si z každého oboru vyjmout to nejdůležitější, abyste se necítili ztracení. Pak už vás nic nepřekvapí. Je však třeba zůstat proaktivní a o dění kolem sebe se skutečně zajímat. 

Všeobecný přehled nás už jako děti učí samostatně a kriticky myslet, nikoliv se pouze šprtat informace nazpamět. Všeobecný přehled tedy slouží jako jakýsi kulturní kapitál, který nás posouvá vpřed a rozšiřuje naše obzory tak, jak je potřeba. 

Základem všeobecného přehledu nejsou jen samotné znalosti, ale především to, k čemu slouží a jak jsme schopní je využít. Fungují jako formální statusový symbol, který nás pojí s určitou společenskou vrstvou. Obsah všeobecného přehledu tradičně vymezovaly nejrůznější instituce. Ty určovaly, co patří na seznam těch nejdůležitějších informací.

Kvíz: Tyto všeobecné znalosti by měl mít každý Čech. Odpovídáte pouze ANO/NE.

Zdroje: www.odpovedi.cz, www.gym-bohumin.cz, www.testpark.cz