Pobřežní město Antiochia ad Cragum, nacházející se v dnešním Turecku, bylo během vrcholu Římské říše domovem více než 6000 lidí. Dodnes se pyšní pozůstatky opevnění, nekropole, lázní a největší dosud nalezenou dochovanou mozaikou na světě. 

Místní řemeslníci i obyvatelé měli tento druh dekorace očividně v oblibě. I přesto, že to nebylo běžné, barevnými kamínky poskládanými do obrázků, si vyzdobili i podlahu veřejné mužské toalety.

Vtipná mozaika na záchodě

„Je to opravdu neobvyklý nález. Nejenže se nachází na latrínách, ale také znázorňuje lidské postavy. Ty mají navíc poněkud lechtivý význam,” říká archeolog Michael Hoff. „Její skryté poselství pochopí především ti, kteří se vyznají v antické mytologii.”

Jedna z mozaik zobrazuje Ganymédése, syna krále Tróa a jeho manželky Kallirhoy. Legenda praví, že jeho krása neunikla nejvyššímu bohu Diovi, jenž po něm zatoužil. Zatímco v příběhu byl mladík unesený orlem a odvedený na Olymp, aby se stal číšníkem, na obrázku na záchodech ho doprovází volavka. Navíc, místo hůlky a kola na hraní má chlapec tyč s houbou sloužící jako toaletní papír.

„Pták tuto pomůcku využívá k natírání Ganymédésova přirození. To, že se objevuje na mužské toaletě naznačuje, že obrázek byl homosexuálním vtipem,” vysvětluje vědec. Také druhá mozaika má podobný nádech.

Lechtivé obrázky

Je na ní Narcis, hoch tak půvabný, že se zamiloval do vlastního obrazu odrážející se na hladině jezírka. Tak dlouho se nad ním nakláněl, až nakonec spadl do vody a utopil se. „V Antiochia ad Cragum má dlouhý nos, což bylo podle tehdejších měřítek krásy považováno za odpudivé. Místo, aby se díval na svou tvář, proto obdivuje svou nadměrnou mužskou chloubu,” říká Hoff.

Neobvyklé umění odborníky pobavilo. „Byli jsme ohromeni nejen tím, jak zachovalé dva tisíce let staré mozaiky jsou, ale především jsme nadšeni, že jsme objevili důkaz římského humoru. Podle mého názoru jde o ironii,” říká archeolog. „Celému místu vdechují život.”

Zdroje: www.iflscience.com, www.thevintagenews.com, www.en.wikipedia.org