Sopka na Aljašce je před výbuchem, děsí se vědci. Brání jí jen „ledová čepice*

Jarouš M Komořanský | 19. 5. 2022

Výbuchy sopky jsou děsivou, ale většinou i nádhernou podívanou, a to nejen ve dne, ale i v noci. Naštěstí většinou v dnešní době dokážeme seismickou aktivitu předvídat. Snaha varovat co nejpřesněji, kdy k explozi dojde, je zásadní. Ale ne vždy je to jednoduché. Největším cílem vědců je informovat lidi a snížit rizika pro leteckou dopravu. Nyní vědci varují, že aljašská sopka má před výbuchem. Zásadní je, že nyní vědí, co by ji mohlo v budoucnu zastavit. O co se jedná?

Výbuch aljašské sopky Westdahl Peak geologové ohlašovali už na rok 2010, ale pravdou je, že se nakonec exploze nekonala. Právě to, jak chybná byla předpověď – ne v řádu dní nebo měsíců, dokonce ani ne let, ukazuje na chyby v našich předpovědních modelech. Ukázalo se, že je třeba vzít v úvahu mnoho faktorů, mezi nimiž je i jeden, který odborníci přehlíželi. Jsou jím ledovce, potažmo jejich tání.

Led je další nezbytný faktor

Jak se ukázalo v případě této aljašské sopky, dalším kritériem, které je potřeba brát v potaz, je ledový příkrov. Sopka Westdahl Peak Shield se nachází na západě Aljašky podél řetězce Aleutských ostrovů. Je již přes 30 let nečinná, naposledy vybuchla v letech 1991 až 1992, kdy se jednalo dokonce o sérii erupcí.

Pravdou je, že její příští aktivita je odhadována na ještě mohutnější. Je jasné, že v hloubce asi 7,2 km pod jejím povrchem bublá aktivní magmatická komora. Jenže proč k výbuchu ještě nedošlo? Ukázalo se, že na vině je její ledový příkrov, který ji pokrývá. V případě sopky Westdahl Peak se jedná o 1, místy až 3 km silnou ledovou čepici.

"Naše numerické experimenty ukazují, že přítomnost ledové čepice prodlužuje průměrný interval opadávání magmatu v systému," říká geoložka Lilian Lucasová.

Ostatní okolnosti svědčící o explozi

Pokud geologové a vědci předpovídají výbuch sopky, musejí brát v úvahu mnoho proměnných. Je potřeba znát hloubku a velikosti magmatické komory sopky, rychlost, jakou magma magmatickou komoru zaplňuje, a pevnosti hornin, které komoru obsahují.

Až počítačové simulace vědců z Illinoiské univerzity ukázaly také další proměnnou, kterou je potřeba reflektovat. Nalezli lineární vztah mezi tloušťkou ledové pokrývky a objemovými změnami potřebnými uvnitř sopky k překonání pevnosti obalové horniny a explozi.

A další důležitou proměnnou je i rychlost produkce magmatu v sopce - magmatický tok.

Nakonec se ukázalo, že právě onen ledový příkrov přidává dokonce neskutečných 7 let k oddálení exploze. Oproti sopkám, které nejsou přikrytí ledem, je výbuch sopky výrazně pozdější.

Největší sopka světa je těsně před výbuchem. Co všechno obří exploze způsobí?
Magazín

Největší sopka světa je těsně před výbuchem. Co všechno obří exploze způsobí?

Obecný závěr

Jak výzkum nakonec ukázal, tento závěr lze zobecnit i pro budoucí pozorování a předpovědi.

"I když je tato časová prodleva v geologickém měřítku zanedbatelná, v lidském časovém měřítku je významná, proto bude potřeba zohlednit ledovcovou pokrývku v budoucích předpovědích," říká geoložka Patricia Gregg.

Ledovcová pokrývka však je zřejmě jen jedním z důvodů odkládané exploze. Neočekávaná stabilita Westdahlu může být i způsobena i dalšími důvody, která mohou být dlouhodobě neaktivní, takže tok systému zpomalují. Stejně tak i tvar a hloubka sopky, které jsou podle geologů dokonce největšími faktory prodlev před erupcí.

Když se však spojí dohromady právě s ledovou čepicí, prodleva se ještě zvětší, takže výbuch sopky bude ještě více oddálen.

V tuto chvíli si vědci lámou hlavy s tím, jak by změna klimatu a tání ledovců mohly v budoucnu ovlivnit ostatní vysokohorské sopky, včetně Westdahlu.

Zdroje:

www.avo.alaska.edu, volcano.si.edu, www.sciencealert.com

Tagy Aljaška čepice sopečná erupce výbuch