Podívejte se na děsivě fascinující záběry obřího podmořského vulkánu. Místo lávy chrlí smrtící bahno

Lenka Bělská | 25. 5. 2023

130 kilometrů od norského Medvědího ostrova v Barentsově moři objevili badatelé neobvyklý útvar. Podvodní sopku vyrůstající z jiného kráteru chrlící kaši smrtícího bahna a nedýchatelného metanu. I přesto se to v jejím okolí hemží životem.

Vědci vulkán objevili v rámci projektu Advancing Knowledge of Methane in the Arctic (AKMA), jehož cílem je najít skrytá ložiska metanu a pochopit, jak tento plyn ovlivňuje biologické, chemické a geologické procesy, zejména v Severním ledovém oceánu. 

Tento pozoruhodný krásný objekt nalezený Google Maps vyvolal celosvětovou senzaci. Co vidíte vy?
Magazín

Tento pozoruhodný krásný objekt nalezený Google Maps vyvolal celosvětovou senzaci. Co vidíte vy?

„Arktida je zvláště zranitelná vůči rostoucím teplotám. Proto se snažíme zmapovat místa, kde se objevují hydráty metanu, což jsou krystalické sloučeniny, nacházející se v mořských oblastech a v permafrostu,” říká Stefan Buenz, profesor na The Arctic University of Norway. „Hydrát je většinou stabilní. Nicméně, jak se oceán otepluje, dochází k jeho rozpadu, čímž se uvolňuje do atmosféry jako silný skleníkový plyn.”

Vulkán v Barentsově moři

Bahenní sopka Borealis měří zhruba 7 metrů v průměru a je 2,5 metru vysoká. Sedí však uprostřed mnohem většího kráteru o hloubce 25 metrů. Výjimečná formace je pravděpodobně výsledkem náhlé a masivní erupce metanu po poslední době ledové před 18 tisíci lety.

Zdroj: Youtube

Oceánští průzkumníci ji odhalili pomocí dálkově ovládaného roveru. Pořídil záběry, jak pahorek vypouští kaši bahna a plynu. Kolem něj se pohybují mořské sasanky, hvězdice, pavouci a korýši sbírající uhličitanové krusty, které vyprodukovali mikroorganismy živící se metanem.

Toto děsivé zubaté monstrum je přímým předchůdcem člověka. Ošklivější stvoření jste neviděli
Magazín

Toto děsivé zubaté monstrum je přímým předchůdcem člověka. Ošklivější stvoření jste neviděli

„Pokaždé, když spatřím mořské dno, mám pocit, jako bych byl hledač pokladů,” říká Stefan Buenz. „Být svědkem podvodní erupce v reálném čase je navíc skvělým připomenutím, jak je naše planeta živá.”

Bahenní sopka

Borealis je v pořadí druhou bahenní sopkou, již vědci v Norském moři objevili. Najít tyto útvary totiž není jednoduché. Nacházejí se v hloubce kolem jednoho kilometru, kde vládne chlad a temnota. 

Zdroj: Youtube

Poskytují však vzácné okno do geologických procesů probíhajících hluboko pod zemskou kůrou a nabízejí vodítka o dřívějších prostředích a podmínkách na Zemi. Mohou pomoci pochopit jevy objevené na jiných planetách.

Zdroje: www.akma-project.com, www.livescience.com, www.iflscience.com

Tagy bahenní sopka Barentsovo moře Borealis doba ledová Medvědí ostrov methan Severní ledový oceán Země