Jeden záběr, dva úkazy

Superúplněk je poměrně vzácný astronomický jev, kdy je měsíc v úplňku a zároveň blízko k Zemi. Zdá se tak větší a jasnější. Na obloze zazářil 2. srpna 2023. Pozorovat a natočit ho chtěl Bill Steward z města Cereda v Západní Virginii. Na střeše svého domu pak zcela nečekaně zachytil další již zmíněný nebeský úkaz, kterému předcházely dva hlasité „výbuchy“. „Ohnivá koule dvakrát slyšitelně zaduněla,“ uvedl Steward. „Po jasném záblesku se rozpadla na tři zřetelné fragmenty. Jeden zůstal jasný, když klesal pod obzor. Mohl pravděpodobně dopadnout na zem, i když jsem neslyšel jeho dopad,“ vyprávěl o svém neuvěřitelném zážitku Steward.

Serveru Space Weather, který shromažďuje informace a zprávy o meteoritech poté sdělil, že ohnivá koule pronikla noční oblohou ve 2:13 SELČ.

Další udivení

Nadšený astronom na střeše ale nebyl jediný, kdo ohnivou kouli spatřil. Její pozorování nahlásilo přes sedmdesát dalších obyvatel států, například z Georgie, Indiany, Illinois, Kentucky, Severní Karolíny, Ohia, Tennessee a Virginie. Někteří uvedli, že sonický třesk byl tak hlasitý, že je probudil a v některých místech se dokonce otřásly budovy, jak potvrdila Sheen A. z Delphie v Kentucky, která uvedla, že se její dům otřásl bezprostředně poté, co uslyšela ránu.

O své dojmy se podělila i například paní April H. z Tennessee: „Byl to nejjasnější a největší meteor, jaký jsem kdy viděla. Nejelegantnější zelená koule, která se obloukem prohnala po obloze, než se náhle změnila na jasně zlatou, když se rozpadla a zmizela…“ Dustin L. ze stejného státu nebyl o nic méně nadšený: „Nikdy jsem nic takového neviděl. Počáteční záblesk byl zářivý a jasnější než pouliční světlo na dvoře, kde jsem stál. Proto jsem se podíval nahoru a uviděl to. Když to třesklo, lekl jsem se.“  To, jak jasně zářil, potvrzuje i jedna z mnoha zpráv: „Ohnivá koule byla tak jasná, že překryla současný úplněk…“ psal Jack W. 

Zdroj: Youtube

Co na to NASA?

Ohnivou kouli natočil i David Tiller z Tennessee a potvrdila ji agentura NASA. Dle odborníka na meteory Billa Cookeho z Úřadu pro meteorické prostředí NASA to byl nejspíš úlomek komety o hmotnosti přibližně třiceti kil. „Do zemské atmosféry vstoupil zhruba ve výšce 80 kilometrů nad komunitou Krypton v Kentucky. Pohyboval se jihovýchodním směrem rychlostí 59 545 kilometrů za hodinu,“ uvedl Cooke pro Space Weather. „Objekt urazil přes 105 kilometrů atmosférou a rozpadl se nad Duffieldem ve Virginii ve výšce 50 kilometrů.“ Cooke dále uvedl, že dle zaznamenaných akustických údajů měla exploze ohnivé koule sílu zhruba 2 tuny TNT, a byla pětkrát jasnější než v té chvíli Měsíc.

Ohnivé koule, kterým se také říká bolidy, jsou meteory – úlomky hornin nebo ledu větších rozměrů nebo jasnější než Venuše. Dopadají k Zemi a v důsledku intenzivního tření rychle shoří v atmosféře. Odborníci původně předpokládali, že tato ohnivá koule pocházela z roje Perseid nebo jiného, který se nyní objevuje, ale její dráha se s místem výskytu těchto „meteorických dešťů“ neshodovala. Mike Hankey, manažer Americké meteorické společnosti a amatérský astronom se naopak domnívá, že se pravděpodobně nejednalo o úlomek komety, ale asteroidu. Soudí tak na základě vstupní rychlosti, fragmentace a zvukových efektů. „Je možné, že meteorit přežil a leží v lese někde poblíž východní hranice Kentucky a Tennessee,“ dodal ještě.

Není známo, z čeho úlomek pocházel, zda má pravdu Cooke nebo Hankey, ale je možné, jak se někteří vědci domnívají, že je z pole trosek vnitřní sluneční soustavy, které je plné úlomků mnoha asteroidů a komet.

Zdroje: www.dailymail.co.uk, www.space.com, www.newsweek.com