Pár týdnů jsem se z té výhry nemohl vzpamatovat. Snažil jsem se vše ututlat, ale na malém městě, kde žiju, to je téměř nemožné. Jakmile se to všude rozkřiklo, všechno se změnilo. Přátelé, rodina, dokonce i lidé, které jsem neznal, začali po mě chtít peníze. Nejprve to byly žádosti o půjčku, později už přímo vydírání. "Marečku, ty máš tolik peněz, dej nám taky trochu," řekla mi jednou sestřenice, kterou jsem neviděl roky.
Každý den přicházely nové požadavky, hrozby, dokonce i nenávistné zprávy. Moje výhra, která měla být požehnáním, se změnila v prokletí. "Měl bys si dávat pozor, Marku," varoval mě starý kamarád. "Lidé jsou kvůli penězům schopni cokoliv." Začal jsem se bát vycházet ven. Každý pohled, každé slovo od cizího člověka ve mně vyvolávalo neklid. Snažil jsem se být štědrý, rozdal jsem část peněz na charitu, rodině, přátelům. Ale nikdy to nebylo dost. Peníze změnily lidi kolem mě, z těch, které jsem miloval, se stali cizinci, někteří dokonce nepřátelé.

Opustil jsem domov

V nejtemnějších chvílích jsem zavolal své bývalé přítelkyni, Anně. Byla jediná, která se po výhře odstěhovala daleko a nikdy o peníze nežádala. "Marku, musíš z toho najít cestu ven," řekla mi. "Peníze nejsou vše. Najdi si něco, co tě bude opravdu naplňovat." Její slova mi otevřela oči. Peníze mě neudělaly šťastným, naopak. Přinesly strach, osamění a ztrátu důvěry v lidi. Rozhodl jsem se tedy velkou část peněz věnovat. Vytvořil jsem nadaci na podporu místních škol a komunitních projektů. Nechal jsem si jen tolik, abych mohl žít skromně, ale pohodlně. A pak jsem opustil město, které bylo mou domovinou.

Nový život

Našel jsem malý dům na venkově, daleko od všech, kteří mě znali. V kontaktu jsem zůstal jen s několika opravdovými přáteli. Začal jsem pracovat na domečku, na dálku jsem kontroloval nadaci, kde pracovala moje neteř, velice schopná a spolehlivá žena. Naučil jsem se nová řemesla, spřátelil se s místními lidmi. Postupně jsem se naučil žít bez strachu a nenávisti, které mě obklopovaly.

Štěstí není v penězích

Dneska, když se ohlédnu zpět, vidím, jak moc mě ty peníze změnily. Nejen že jsem ztratil většinu svých blízkých, ale také jsem zjistil, co ve skutečnosti znamená být šťastný. Štěstí není v penězích, je v pokoji, který najdete ve svém srdci, ve spojení s přírodou a v práci, která má smysl. Moje výhra mi vzala mnoho, ale zároveň mi dala nejcennější lekci v životě. Naučila mě, že štěstí a spokojenost musíme hledat v sobě a ve spojení s lidmi a světem kolem nás. A přestože jsem ztratil mnoho, získal jsem ještě víc. V době, kdy píšu tento příběh taky čekám návštěvu. Ve vedlejší obci jsem se seznámil se sympatickou ženou a zdá se, že city jsou oboustranné. A tak možná konečně v životě najdu i lásku.

Text byl zpracován na základě příběhu čtenáře který jej předal redakci. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenáře pozměněna.