Za vyhynutím neandrtálců stáli králíci, tvrdí nová vědecká studie

Johana Dahlová | 19. 3. 2022

Milovníky Monty Pythona vědci tentokrát nepotěší. Rozhodně nešlo o zabijácké králíky! Vyhynutí neandrtálců však skutečně souviselo s králičí populací, avšak lov rychlých ušatých savců nebyl jediný problém, kterému neandrtálci před 40 000 lety čelili.

Neandrtálci na Pyrenejském poloostrově

Odborníci z univerzit v Británii a Španělsku se tentokrát soustředili na populaci neandrtálců na Pyrenejském poloostrově. Ve studii z roku 2013, kterou publikovali v odborném časopise Journal of Human Evolution, představili teorii poodkrývající problémy neandrtálské populace. Víme, že v době před 40 000 lety neandrtálci historie mizí a dnes i tušíme, které důvody k tomu vedly. Klimatické změny rozhodně hrály roli, stejně tak jako konkurence v lovu i sběru, kterou představovali naši předci. Moderní lidé na Pyrenejský ostrov přivandrovali už před 42 000 až 45 000 lety a zvládli se novému prostředí dobře přizpůsobit.

K vyhynutí neandrtálců přispěli i králíci

Neandrtálci byli skvělí v lovu nosorožců a mamutů. Bohužel v tom spočívala také jejich nevýhoda. Byli zvyklí lovit větší zvěř, kterou udolali z a pomoci převážně oštěpů. Když ovšem evropské megafauny ubývalo, zůstali dobrým zdrojem proteinů jen malí a rychlí králíci. Tito hlodavci byli na poloostrově přemnožení, a proto by se mohlo zdát, že o zdroj bílkovin nebyla nouze. Jenže neandrtálci skutečně neuměli králíky lovit. Jednoznačně to vyplývá z nálezů množství zvířecích zbytků v místech obývaných jak lidmi, tak neandrtálci. Zatímco lidská sídliště byla králičích kostí plná, neandrtálci se z takového úlovku radovali jen zcela výjimečně.

Proč nás bolí dolní část zad? Vědci nalezli odpověď u neandertálců
Magazín

Proč nás bolí dolní část zad? Vědci nalezli odpověď u neandertálců

Jak poznáte, že máte neandrtálské geny? Prozradí vám to jednoduchý test
Magazín

Jak poznáte, že máte neandrtálské geny? Prozradí vám to jednoduchý test

Králíky neandrtálci lovit neuměli

Odborníci se domnívají, že de facto nešlo o to, že byli králíci rychlí, ale o neschopnost neandrtálců. Tímto vysvětlil situaci profesor John Stewart věnující se evoluční paleoekologii na univerzitě v Bournemouth. Víme, že neandrtálci byli v mnohém lidem podobní a měli vlastní kulturu, ošacení, nástroje i výtvarné počiny. Rozhodně nebyli tak omezení jak se vědci domnívali ještě před několika desítkami let. Nicméně s pastmi či sítěmi si skutečně nevěděli rady, a proto se stal lov drobného savce nepřekonatelným problémem.

Vyhynutí neandrtálců mělo několik příčin

Dalším hřebíkem do rakve byla vzrůstající četnost neplodnosti v neandrtálské populaci. Ta se stala středem pozornosti studie z roku 2019, kterou vedla doktorka Degioanni. Je možné, že šlo právě o nedostatek potravy, který společně se změnami podnebí z chladného na horké a zpět decimovaly zdraví těchto hominidů. Jejich řady řídly, až byli nakonec odsouzeni k zániku.

Podívejte se na čtyřminutové video v angličtině z produkce National Geographic, které shrnuje základní informace o neandrtálcích.

Zdroj: Youtube

Zdroje: www.ancient-origins.net, www.nbcnews.com

Tagy Iberský poloostrov John Stewart králík Monty Python National Geographic Society Španělsko Velká Británie