Vylodění v Normandii, známé také jako operace Overlord, byla spojenecká invaze do Normandie ve Francii 6. června 1944 během druhé světové války. Jedná se o nejslavnější operaci druhé světové války, jíž někteří považují za postup, který rozhodl o konečném výsledku. Tehdy došlo konečně k převzetí pevninské Evropy od Třetí říše.

Za operací stáli Winston Churchill a Franklin D. Roosevelt, kteří ji nosili v hlavě již od roku 1943. Vylodění bylo provedeno v několika fázích a zahrnovalo vysazení vojáků, tanků a dalšího vybavení na plážích Normandie pomocí lodí a letadel.

Byla to jedna z největších, nejsložitějších a nejúžasnějších námořních operací v historii.

Opatrnosti není nikdy dost

Celá operace byla postavena v nejpřísnějším utajení a stranou od očí německých špionů. Je proto jen těžko uvěřitelné, že operace málem vzala za své kvůli sérii křížovek, která vyvolala podezření a obavy u agentů britské MI5.

MI5 je zpravodajská služba, která má na starosti vnitřní bezpečnost země. Někteří její agenti si začali pomalu všímat křížovek v deníku The Daily Telegraph. Začalo jim připadat podezřelé, že několik dní před začátkem vylodění vychází příliš mnoho klíčových slov souvisejících s tajnou operací. Ministerstvo války mělo podezření, že křížovka byla použita k předání informací nepříteli, a povolalo lorda Tweedsmuira, aby to vyšetřil. Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Opodstatněné obavy?

I když se agentům zdálo, že by za všemi křížovkami mohl stát německý špión, který posílal klíče k operaci německé rozvědce, ukázalo se, že se jednalo o planý poplach, a to i přesto, že se podobných tajenek objevilo více.

Na tom se nakonec shodla MI5 po vyšetřování Leonarda Daweho, autora křížovek a ředitele Strand School v Londýně.

Leonard Dawe často sestavoval křížovky pro různé noviny. V srpnu 1942 pak vyšla „náhodou“ křížovka, kterou sestavil, a to v deníku Daily Telegraph. Jako nápovědu Dawe uvedl "francouzský přístav" na šest písmen. Odpověď zněla Dieppe... A o dva dny později došlo ke katastrofálnímu nájezdu na tento přístav.

Během příprav na vylodění v Normandii bylo pět z používaných krycích jmen odpověďmi v křížovkách, které předložil Telegraphu.

Podivná náhoda

Nakonec však jeden z Daweho studentů promluvil. Až v roce 1984 jeden z Doweho bývalých studentů, Roland French, řekl, že se spolužáky pomáhali svému učiteli vyhledávat slova do křížovek. Inspiraci přitom čerpali od vojáků z vojenského tábora poblíž školy. Zřejmě byli zcela pohlceni válečným děním… A jejich slova pak studenti využili, aniž by cokoli tušili.

Nakonec se ukázalo, že v křížovkách se v průběhu května objevila slova Utah, Omaha, Overlord, Mulberry. Tedy hned čtyři přísně tajná hesla za méně než měsíc. Poslední kapkou pak bylo i slovo Neptun. Vše souviselo s vyloděním v Normandii. Dawe byl vypátrán a zatčen, ale podařilo se mu prokázat nevinu.

Zdroje: periergeia.org, www.historic-uk.com, historylab.dennikn.sk, www.liquisearch.com