Výtrysky hmoty již byly astronomy několikrát pozorované. „Víme, že vycházejí z okolí černých děr. K jejich studiu je však nutné, abychom je zachytili ve vzájemné interakci,” říká Ru-Sen Lu z Astronomické observatoře v Šanghaji v Číně. To se konečně podařilo. 

Obrázek, pořízený pomocí dalekohledů Global Millimetre VLBI Array (GMVA), Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA), jehož je ESO partnerem, a Greenland Telescope (GLT) poprvé ukazuje jak stín černé díry, tak silný výtrysk vypouštěný pravděpodobně z horizontu událostí.

Výtrysk černé díry

Nový snímek zachycuje černou díru, která se nachází v centru galaxie Messier 87 v souhvězdí Panny. Je 6,5 miliardkrát hmotnější než Slunce a odhaduje se, že denně pohltí plyn o hmotnosti asi 90 Zemí. Nemusíme se jí ale bát. Od naší Sluneční soustavy je vzdálená 55 milionů světelných let. 

M 87 byla poprvé zachycena v roce 2017. Stala se tak první černou dírou, jež kdy byla vyfotografovaná. K průlomovému snímku ale vedla trnitá cesta. Problémem bylo, že vědci neměli žádný přístroj, který by hmotný objekt odhalil. Rozhodli se proto propojit osm radioteleskopů na několika kontinentech, z nichž vytvořili jeden virtuální. 

Výsledný obrázek odhalil zlatý prstenec hmoty a stín černé díry. „Temná oblast vzniká působením gravitace a pohlcením světla za horizontem událostí,” vysvětluje člen týmu Event Horizon Telescope Heino Falcke.

Vědecký průlom

Nová fotografie se ale od té z roku 2017 liší. Ukazuje danou oblast v delších vlnových délkách světla. Velikost prstence černé díry je zde proto o 50 % větší. „Je to vůbec poprvé, co jsme schopni určit, kde se prstenec nachází,” říká Keiichi Asada z Academia Sinica na Tchajwanu. „Abychom ale pochopili jeho fyzikální původ a důvod, proč je větší a silnější, museli jsme pomocí počítačových modelů otestovat několik scénářů.” Výsledky naznačují, že objekt pohlcuje hmotu rychleji, než se dříve předpokládalo. 

Zdroj: Youtube

I přesto, že jde o vědecký průlom, stále není jasné, odkud výtrysky pocházejí. Odborníci se domnívají, že buď z oblasti blízko horizontu událostí nebo z ergoregionu, což je zóna, kde samotný časoprostor rotuje s objektem.

Zdroje: www.dailymail.co.uk, www.astro.cz, www.ct24.ceskatelevize.cz