V dnešním světě dominuje internet. Díky němu si můžeme vyhledat veškeré informace. Vede to k otázkám, proč se některé věci učit nazpaměť. Pokud vynecháme odpověď, že „offline” znalostmi můžeme okouzlit šéfa, kolegy nebo potenciálního partnera, dostaneme se k vědě. 

„Hlavním problémem je, že online svět stimuluje části mozku, které se zabývají pomíjivými a dočasnými věcmi. Ztrácíme tak schopnost hluboce přemýšlet, porozumět a naučit se,” říká Garry Small, ředitel Centra pro výzkum paměti a stárnutí na Kalifornské univerzitě v Los Angeles. 

Učení, mučení?

K podobnému závěru dospěl i experiment psycholožky z Kolumbijské univerzity Betsy Sparrow. Zjistila, že vyhledávače fungují jako externí paměť. Lidé již nemají potřebu pamatovat si fakta, protože ví, že je mohou kdykoli najít. Zároveň ztrácí přirozenou zvědavost a schopnost řešit neobvyklé situace.

Někdy dlouhé a vyčerpávající učení, do kterého jsme byli v rámci povinné školní docházky nuceni, tak pravděpodobně nebylo na škodu. Nyní si můžete otestovat, co vše si pamatujete.

Vyzkoušejte si, zda obstojíte v testu všeobecných vědomostí

Zdroje: www.theguardian.com, www.scientificamerican.com, www.carsonwulf.medium.com