Jak po pár minutách zjistila, přesně 135 let. Když instalatér vyřezal obdélník a odstranil prkna, před jeho očima se zjevila láhev z čirého skla. V jejích útrobách se nacházel smotaný papírek. 

„Bylo to zvláštní," řekl poté místním novinám. „Místo, kde sem řezal, jsem vybral náhodně." Nyní zbývalo zjistit, co se na tajemném vzkazu píše. Jak ho ale vyndat z láhve a nepoškodit?

Vzkaz v láhvi 

Eilidh Stimpson, která pracuje v Morningside v Edinburghu jako praktická lékařka, měla naštěstí doma dlouhou pinzetu. „Snažila jsem se dostat smotek ven. Bohužel se ale začal trhat. Chvíli jsme přemýšleli co dál. Nakonec jsme se rozhodli, že láhev rozbijeme."

Vzkaz nyní spatřil světlo světa. Byl podepsaný a datovaný. „Tuto podlahu položili James Ritchie a John Grieve 6. října 1887. Tu whiskey jsme ale nevypili!" upozorňoval nápis. „Kdo najde láhev, ať si vzpomene na náš prach, který teď vane podél silnice."

Majitelka domu se rozesmála a utřela si slzy. Poté se rozhodla, že zkusí zjistit, odkud muži pocházeli. Bohužel moc informací nenašla. Na matrice byl pouze záznam, že žili v oblasti Newingtonu.

Poklad pro příští generace

Vzácný nález následně sdílela na sociálních sítích. „Měli jsme neuvěřitelné štěstí," napsala. „Myslela jsem, že podlaha byla položena někdy v 70. letech tohoto století. Nemůžu uvěřit, že je tak stará."

Eilidh se rozhodla, že si vzkaz nechá zarámovat. S rodinou také sepsala svou vlastní zprávu pro příští generace a ukryla ji v domě. Kde přesně je jejich tajemstvím.

Zdroj:

www.ancientpages.com, www.novinky.cz, www.edinburghlive.co.uk