Tajemný vzkaz v lahvi

Papírový vzkaz v láhvi, údajně vyhozený z Titaniku v den jeho potopení, vyplavilo moře v Kanadě více než 100 let po této tragédii. Vědci vzkaz nyní zkoumají, aby ověřili jeho pravost. 

Předpokládá se, že vzkaz v lahvi napsala dvanáctiletá dívka, když cestovala se svou matkou Marií do New Yorku. Jely za jejím otcem a dalšími sourozenci. Vzkaz byl datovaný na 13. dubna 1912, tedy pár dní před tím, než se zaoceánský parník potopil ke dnu Atlantiku. 

Mathilde patřila k dalším zhruba 1500 obětem, jež zahynuli na Titaniku po té, co 14. dubna 1912 narazil ve vodách Atlantiku do ledovce. Tajemný vzkaz v lahvi vyplavilo moře v roce 2017 na pláž v Novém Brunšviku.

Ihned po jeho nalezení byl vzkaz v lahvi předán k dalšímu zkoumání quebecké univerzitě v Rimouski, veřejnost se však o jeho objevu dozvěděla až nedávno. 

Ve vzkazu, který Mathilde napsala ve francouzštině, stálo: „Tuto lahev házím do moře uprostřed Atlantiku. Za několik dní máme připlout do New Yorku. Pokud ji někdo najde, ať to řekne rodině Lefebvrových v Lievinu."

Zmatení vědci

Ačkoliv je nález jedinečný svého druhu, vědci jsou z něj zmatení. Potvrdili, že dopis skutečně odpovídá době potopení zaoceánského parníku, přesto nelze s určitostí říci, že je skutečným a nefalšovaným "dědictvím" této lodi. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Podle vědců může být autentický, může se však jednat také o podvrh vytvořený v době potopení lodi. V době, kdy se noviny vehementně snažily otisknout jakékoliv zprávy svědků nebo "poslední slova" cestujících. 

Důkazem jsou i další nalezené vzkazy, z nichž pouze jeden skutečně pocházel od oběti Titaniku. Další dva byly podvodné.

Pokud se vzkaz dvanáctileté Mathilde ukáže jako pravý, bude se jednat o velkou raritu nalezenou na území USA. Tento fakt potvrdil i Maxime Gohier, profesor historie a vedoucí multidisciplinárního týmu výzkumníků: „V případě pravosti bude vzkaz prvním artefaktem z Titaniku nalezeným na americkém pobřeží."

Je třeba dalších zkoumání, aby se ukázalo, zda je vzkaz v lahvi pravý či nikoliv. K tomu se přiklání také archeolog Nicolas Beaudry, který řekl: „Je příliš brzy na to, aby bylo možné učinit závěr, zda vzkaz skutečně napsala Mathilde nebo ho napsal někdo jiný jejím jménem."

RMS Titanic, postavený v letech 1909 až 1912 belfastskými loděnicemi Harland and Wolff, byl největší lodí své doby. Vlastnila a provozovala jej společnost White Star Line. Titanik se potopil během své první plavby ze Southamptonu do New Yorku, kterou započal 10. dubna 1912.

www.newsweek.com, www.thesun.co.uk, en.wikipedia.org