Moře vyplavilo po sto letech lahev se vzkazem dvanáctileté dívky z Titaniku. Vědci jsou z obsahu zmatení

Natálie Borůvková | 14. 3. 2023

Od potopení Titaniku v ledových vodách Atlantického oceánu uplynula celá řada let. Záhady kolem této "nepotopitelné" lodi však lidi stále fascinují. Jednou z nich je i vzkaz v lahvi od dvanáctileté dívky, který vydalo moře po více než sto letech. Vědci jsou z něj zcela zmatení.

Tajemný vzkaz v lahvi

Papírový vzkaz v láhvi, údajně vyhozený z Titaniku v den jeho potopení, vyplavilo moře v Kanadě více než 100 let po této tragédii. Vědci vzkaz nyní zkoumají, aby ověřili jeho pravost. 

Předpokládá se, že vzkaz v lahvi napsala dvanáctiletá dívka, když cestovala se svou matkou Marií do New Yorku. Jely za jejím otcem a dalšími sourozenci. Vzkaz byl datovaný na 13. dubna 1912, tedy pár dní před tím, než se zaoceánský parník potopil ke dnu Atlantiku. 

Mathilde patřila k dalším zhruba 1500 obětem, jež zahynuli na Titaniku po té, co 14. dubna 1912 narazil ve vodách Atlantiku do ledovce. Tajemný vzkaz v lahvi vyplavilo moře v roce 2017 na pláž v Novém Brunšviku.

Ihned po jeho nalezení byl vzkaz v lahvi předán k dalšímu zkoumání quebecké univerzitě v Rimouski, veřejnost se však o jeho objevu dozvěděla až nedávno. 

Ve vzkazu, který Mathilde napsala ve francouzštině, stálo: „Tuto lahev házím do moře uprostřed Atlantiku. Za několik dní máme připlout do New Yorku. Pokud ji někdo najde, ať to řekne rodině Lefebvrových v Lievinu."

Zmatení vědci

Ačkoliv je nález jedinečný svého druhu, vědci jsou z něj zmatení. Potvrdili, že dopis skutečně odpovídá době potopení zaoceánského parníku, přesto nelze s určitostí říci, že je skutečným a nefalšovaným "dědictvím" této lodi. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Podle vědců může být autentický, může se však jednat také o podvrh vytvořený v době potopení lodi. V době, kdy se noviny vehementně snažily otisknout jakékoliv zprávy svědků nebo "poslední slova" cestujících. 

Důkazem jsou i další nalezené vzkazy, z nichž pouze jeden skutečně pocházel od oběti Titaniku. Další dva byly podvodné.

Pokud se vzkaz dvanáctileté Mathilde ukáže jako pravý, bude se jednat o velkou raritu nalezenou na území USA. Tento fakt potvrdil i Maxime Gohier, profesor historie a vedoucí multidisciplinárního týmu výzkumníků: „V případě pravosti bude vzkaz prvním artefaktem z Titaniku nalezeným na americkém pobřeží."

Poblíž vraku Titaniku vědci našli záhadný objekt. Objevili neznámý tajemný krásný podvodní svět
Magazín

Poblíž vraku Titaniku vědci našli záhadný objekt. Objevili neznámý tajemný krásný podvodní svět

Je třeba dalších zkoumání, aby se ukázalo, zda je vzkaz v lahvi pravý či nikoliv. K tomu se přiklání také archeolog Nicolas Beaudry, který řekl: „Je příliš brzy na to, aby bylo možné učinit závěr, zda vzkaz skutečně napsala Mathilde nebo ho napsal někdo jiný jejím jménem."

Zapomenutá povídka Titán vznikla 14 let před potopením Titaniku. Jejímu obsahu neuvěříte
Magazín

Zapomenutá povídka Titán vznikla 14 let před potopením Titaniku. Jejímu obsahu neuvěříte

RMS Titanic, postavený v letech 1909 až 1912 belfastskými loděnicemi Harland and Wolff, byl největší lodí své doby. Vlastnila a provozovala jej společnost White Star Line. Titanik se potopil během své první plavby ze Southamptonu do New Yorku, kterou započal 10. dubna 1912.

www.newsweek.com, www.thesun.co.uk, en.wikipedia.org

Tagy Atlantský oceán Harland & Wolff Kanada Maxime Gohier moře New York Nový Brunšvik Titanic USA White Star Line