Vědci předpokládají, že za asi 250 miliard let se Austrálie přilepí k Asii, Afrika k Evropě a Amerika se připojí k Antarktidě. Vznikne tak obrovská pevnina Pangea Ultima. Jak ukazuje 52 metrů dlouhá proláklina v etiopské poušti a 15 metrů hluboká trhlina, jež vyděsila obyvatele Keni, tento proces již začal.

Hluboké temné díry jsou pokračováním Východoafrické průrvy, táhnoucí se asi 3 500 kilometrů od Rudého moře po Mosambik. Její hranice tvoří Núbijská a Somálská tektonický deska. Spolu s arabskou deskou na severu v oblasti Afar v Etiopii tvoří trhlinový systém ve tvaru ypsilon.

Africká trhlina

Velká příkopová propadlina se začala formovat asi před 35 miliony lety. Postupem času se rozšířila na jih. Skládá se ze dvou paralelních zlomů. Východní prochází Etiopií a Keňou. Je označovaná za „suchou”. Západní tvoří oblouk a zasahuje do Ugandy a Malawi. Zároveň leží na hranici konžského deštného pralesa.

Pozorování pomocí GPS odhalilo, že Afrika se trhá podél několika linií, které se průměrně rozšiřují o 6,35 milimetru za rok. „Je to tak rychlé, jako rostou nehty na nohou,” říká emeritní profesor vědy o Zemi na Kalifornské univerzitě v Santa Barbaře Ken Macdonald. Dlouho ale vědci netušili, čím je tento proces způsobený.

Nejnovější studie odborníků z britské univerzity v Leedsu, publikované v Journal of Geophysical Research, odhalila, že posun tektonických desek lze vysledovat zpět k takzvanému africkému superplénu. „Teplo proudící z astenosféry, tenké svrchní části zemského pláště, způsobilo rozpínání a vzestup nadložní kůry a lámání křehké kontinentální horniny,” vysvětluje geofyzička Sarah Stampson. Jev s největší pravděpodobností vedl k významné sopečné aktivitě, včetně vytvoření nejvyšší hory Afriky Kilimandžáro. 

Jak bude Afrika vypadat?

Počítačové modely nabídly dva scénáře, jakým způsobem se africký kontinent rozpadne. První předpokládá, že se oddělí celá somálská deska. Nová pevnina bude zahrnovat Somálsko, Eritreu, Džibutsko a východní části Etiopie, Keňu, Tanzanii a Mosambik. Druhý počítá s tím, že se oddělí pouze východní Tanzanie a Mosambik.

Zdroj: Youtube

„Nedokážeme přesně odhadnout, jakým způsobem se bude trhlina rozšiřovat a kam až bude pokračovat. Možná jednou vytvoří oceánskou pánev velikosti Rudého moře. Je však možné, že proces bude masivnější,” říká Ebinger. Výsledek bude jasný asi za 1 až 5 milionů let.

Zdroje: www.m.bild.de, www.livescience.com, www.economictimes.indiatimes.com