VZPOMÍNÁTE? Co dnes dělá komik, kterého ZNEUŽÍVAL jeho otčím?

Tomáš Mrzena | 1. 3. 2014
V rozporuplně přijaté komedii Nic než trable (1991) si zahrál s Demi Moore.
Vánoční prázdniny (1989) jsou nejlepším dílem ze série o trampotách rodiny Griswoldových.
V roce 2009 se objevil v seriálu Zpátky do školy.

Eskapády rodiny Griswoldových zná asi každý. Chevy Chase platil v 80. letech za filmového komika číslo jedna. Na tu dobu už ale jen marně vzpomíná. Do značné míry si za to může sám.

Vylomeniny dělal už od mládí. Památná je historka, že ho z vysoké školy vyhodili proto, že v pokoji schovával krávu. Do armády ho nevzali pro změnu kvůli tomu, že předstíral homosexualitu.

Otčím ho zneužíval

Pocházel z rodiny známého newyorského novináře a slavné pianistky. Podle toho dostal i honosné jméno Cornelius Crane Chase. Rodiče se rozvedli, když mu byly čtyři roky, a než dospěl, matka se stihla dvakrát provdat. Později tvrdil, že ho jeden z otčímů zneužíval.

Chtěl na medicínu, ale po zmíněném hovězím incidentu se spokojil se studiem angličtiny. Spolužáky vždy obveseloval hranými scénkami, hrál v kapelách a nakonec vymyslel scénář komediálního seriálu, který s úspěchem nabídl televizi. Tehdy už vystupoval pod přezdívku Chevy, kterou mu kdysi dávno dala babička podle postavy z jedné středověké anglické balady.

Hvězdu z něj udělal pořad Saturday Night Show, který existuje od roku 1975 a stále patří mezi nejúspěšnější v Americe. Byl to právě Chevy, kdo show vtiskl bláznivý ráz, který někteří hosté jen těžko vydýchávali. V roce 1978 se třeba těsně před natáčením popral s hercem Billem Murraym.

Marný boj s drogami

Chase pak zazářil i ve filmech. Komedie jako Caddyshack nebo již zmíněná série Bláznivých dovolených s rodinou Griswoldových pobaví i po letech.

Komik však miloval nejen legraci, ale také alkohol a později i drogy. S odstupem času přiznal, že si závislost na tlumících lécích vypěstoval kvůli bolavým zádům. V roce 1986 podstoupil odvykací léčbu, ale zlozvyku se nikdy úplně nezbavil. Ještě v roce 2010 se nechal slyšet, že jeho závislost je momentálně na „nízké úrovni".

Neuspořádaný byl i jeho soukromý život. S první ženou Suzanne se rozvedl v roce 1976 po tříletém vztahu. Ve stejném roce se oženil s herečkou Jacqueline Carlin (*1942), s níž vydržel o rok déle. Nakonec zakotvil po boku další herečky Jayni Luke (*1958), kterou si vzal v roce 1982 a vychoval s ní tři dcery.

Posledním úspěšným filmem byla Bláznivá dovolená v Las Vegas (1997). Od té doby Chevy jen paběrkuje a možná si dodnes ve své vile s pětihektarovým pozemkem vyčítá, že v roce 1999 odmítl hlavní roli ve filmu Americká krása, za niž Kevin Spacey dostal Oscara.