Vzpomínáte na slavného ninju Michaela Dudikoffa: Jak vypadá a co dělá nyní?

Americký ninja. Série, která z Michaela udělala hvězdu první velikosti.

Americký ninja. Série, která z Michaela udělala hvězdu první velikosti.

Foto: Profimedia

Někdy člověk ani nemusí jít štěstí naproti a najde si ho samo. To je i případ bývalé akční hvězdy Michaela Dudikoffa (64). V posledních 15 letech se ale stáhl do ústraní. Co vlastně dělá?

Jako spousta jiných amerických teenagerů si na studia přivydělával roznášením jídla v bistru. Byl to ale právě on, kdo položil na stůl oběd Maci Evansovi, šéfovi módního magazínu Esquire. Muž si pohledného mladíka hned všiml a pozval ho na casting. Paradoxní je, že se tam Michaelovi nechtělo a donutila ho k tomu až jeho rodina.

Bojovník bez výcviku

Michaelův otec byl ruský emigrant Josef Dudikov. Změnil si jméno na Joseph Dudikoff a živil se jako letecký mechanik. Oženil se s francouzskou pianistkou z Quebeku, s níž zplodil čtyři dcery a jediného syna.

Jejich děti měly potíže s astmatem, a tak jim lékaři doporučili, aby se přestěhovali do Kalifornie k moři. Rodiče poslechli a zdravotní stav potomků se rychle zlepšil. Michael už nemusel trávit hodiny v kyslíkovém stanu, místo toho se věnoval surfování a triatlonu, v němž dosáhl nemalých úspěchů.

Po střední škole začal studovat psychologii. Chtěl se stát dětským terapeutem a v rámci praxe skutečně pracoval s narušenými školáky. Přitom si přivydělával jako číšník. Když přišel domů s tím, že z něj možná bude model, sestry a matka ho přesvědčily, aby to zkusil. Brzy se stal vyhledávanou tváří a všimli si ho i filmaři. Objevil se třeba v seriálu Dallas a mihl se ve sci-fi Tron (1982).

Hvězdu z něj ale udělal až film Americký ninja (1985). Hlavní roli měl původně ztvárnit osvědčený bijec Chuck Norris, ale z časových důvodů odmítl. V hledáčku tvůrců se nakonec ocitl Michael. Zprvu přitom nadšený nebyl a do role se mu moc nechtělo. Dobře si uvědomoval, že bojové umění neovládá a roli získal jen díky hezké tváři. Před natáčením absolvoval základní trénink a o zbytek se postaral dvojník a šikovný střihač. Přesto se zrodila akční hvězda. Nutno dodat, že Michaela svět kopů a úderů pohltil a dnes je držitelem černého pásu v jiu-jitsu.

Nečekaný návrat

V akčních filmech se objevoval ještě v 90. letech. Natočil také seriál Cobra, který se vysílal i u nás. V roce 2002 definitivně odešel do výslužby a odstěhoval se s manželkou Belle a dvěma dětmi na odlehlý ranč, kde se věnoval motorkám a autům. Lásku k motorům prý zdědil po otci.

Z hereckého „důchodu" nečekaně vrátil. Objevil se ve filmu Pád Bílého domu a jeho snem je role ve třetím díle Postradatelných (Expendables). Série Sylvestera Stalloneho dává novou šanci „akčním vykopávkám", takže není pochyb, že by se mu Michael hodil. Ve formě je pořád.

Akční letáky