Jako spousta jiných amerických teenagerů si na studia přivydělával roznášením jídla v bistru. Byl to ale právě on, kdo položil na stůl oběd Maci Evansovi, šéfovi módního magazínu Esquire. Muž si pohledného mladíka hned všiml a pozval ho na casting. Paradoxní je, že se tam Michaelovi nechtělo a donutila ho k tomu až jeho rodina.

Bojovník bez výcviku

Michaelův otec byl ruský emigrant Josef Dudikov. Změnil si jméno na Joseph Dudikoff a živil se jako letecký mechanik. Oženil se s francouzskou pianistkou z Quebeku, s níž zplodil čtyři dcery a jediného syna.

Jejich děti měly potíže s astmatem, a tak jim lékaři doporučili, aby se přestěhovali do Kalifornie k moři. Rodiče poslechli a zdravotní stav potomků se rychle zlepšil. Michael už nemusel trávit hodiny v kyslíkovém stanu, místo toho se věnoval surfování a triatlonu, v němž dosáhl nemalých úspěchů.

Po střední škole začal studovat psychologii. Chtěl se stát dětským terapeutem a v rámci praxe skutečně pracoval s narušenými školáky. Přitom si přivydělával jako číšník. Když přišel domů s tím, že z něj možná bude model, sestry a matka ho přesvědčily, aby to zkusil. Brzy se stal vyhledávanou tváří a všimli si ho i filmaři. Objevil se třeba v seriálu Dallas a mihl se ve sci-fi Tron (1982).

Hvězdu z něj ale udělal až film Americký ninja (1985). Hlavní roli měl původně ztvárnit osvědčený bijec Chuck Norris, ale z časových důvodů odmítl. V hledáčku tvůrců se nakonec ocitl Michael. Zprvu přitom nadšený nebyl a do role se mu moc nechtělo. Dobře si uvědomoval, že bojové umění neovládá a roli získal jen díky hezké tváři. Před natáčením absolvoval základní trénink a o zbytek se postaral dvojník a šikovný střihač. Přesto se zrodila akční hvězda. Nutno dodat, že Michaela svět kopů a úderů pohltil a dnes je držitelem černého pásu v jiu-jitsu.

Nečekaný návrat

V akčních filmech se objevoval ještě v 90. letech. Natočil také seriál Cobra, který se vysílal i u nás. V roce 2002 definitivně odešel do výslužby a odstěhoval se s manželkou Belle a dvěma dětmi na odlehlý ranč, kde se věnoval motorkám a autům. Lásku k motorům prý zdědil po otci.

Z hereckého „důchodu" nečekaně vrátil. Objevil se ve filmu Pád Bílého domu a jeho snem je role ve třetím díle Postradatelných (Expendables). Série Sylvestera Stalloneho dává novou šanci „akčním vykopávkám", takže není pochyb, že by se mu Michael hodil. Ve formě je pořád.