Vzpomínáte na ZÁVODNÍKA ze seriálu Hardcastle a McCormick? Víme, kam se ztratil!

Tomáš Mrzena | 17. 8. 2014
Ústřední dvojice seriálu Hardcastle a McCormick. Někde se vysílal pod názvem Soudce a závodník.
Sportovní auto  Coyote, podle mnohých hlavní hvězda seriálu Hardcastle a McCormick.
Seriál Oženil jsem se s Dorou (1987). Na snímku s Elizabeth Peňa.

Mnozí tvrdí, že hlavní roli v seriálu Hardcastle a McCormick hrálo červené sportovní auto, ale zejména dámy si vzpomenou na jeho kudrnatého řidiče, kterého ztvárnil Daniel Hugh Kelly (61).

Dědeček policista, otec policista. Dlouho to vypadalo, že Daniel půjde v jejich stopách, ale nakonec to dopadlo zcela jinak. Paradoxně nejvíc se proslavil jako kriminálník.

Hořký úděl zelenáče

Na svět přišel 10. srpna 1952 v New Jersey do rodiny irských přistěhovalců jako prostřední z pěti dětí. Jeho matka se živila jako sociální pracovnice a snažila se udělat vše pro to, aby její syn neskončil v uniformě a neriskoval život při honění zločinců jako manžel. Nakonec se jí to podařilo.

Když Daniel doma oznámil, že zatoužil po herecké kariéře, byla nakonec ráda. Mladík to ale neměl lehké, vystudoval střední i vysokou katolickou školu a chyběla mu jakákoli herecká průprava. Dlouhá léta se protloukal v zapadlých divadlech kdesi v Kentucky, později objížděl Spojené státy s kočovnou společností.

V roce 1977 se vrátil do New Jersey, což s sebou přineslo lepší příležitosti. S tehdy rovněž začínající Kathleen Turner se objevili ve známé divadelní hře Kočka na rozpálené plechové střeše a měli takový úspěch, že inscenaci s přestávkami hráli ještě v 90. letech.

Roli snů málem odmítl

Daniel se mezitím jako většina herců snažil přivydělat v televizi. V roce 1975 se ucházel o roli v nekonečném seriálu General Hospital. Sice neuspěl, ale tvůrci mu nabídli místo v jiné mýdlové opeře s názvem Ryan´s Hope, kde se zabydlel na několik let.

Mezitím se oženil s producentkou a scenáristkou Kathryn Ruscio a pak už přišel čas na první a pohříchu i poslední hvězdnou roli. Účast v krimiseriálu Hardcastle a McCormick (1983) přitom dlouho zvažoval. „Musel jsem kvůli ní odmítnout asi sedm dalších nabídek, ale nelituji toho. Do natáčení jsem šel hlavně kvůli Brianu Keithovi, který hrál Hardcastla. Naučil mě spoustu hereckých fíglů," liboval si Daniel. Coby závodník a napravený zloděj vytvořil s bručounským soudcem dvojici, která několik let válcovala televizní obrazovky.

Od té doby se objevil v nespočtu další seriálů, například Právo a pořádek, Walker, Texas Ranger nebo Odložené případy, ale vždy šlo o menší role. Stejný úděl měl také ve „velkých filmech", z nichž za zmínku stojí snad jen devátý díl Star Treku.

Na těžký herecký úděl si ale nikdy nestěžoval. „Má to i výhodu. Lidé mě obvykle nepoznávají, vypadám totiž úplně běžně, jako jejich soused," myslí si Daniel. Soukromí si pečlivě střeží, s manželkou Kathryn žije na farmě nedaleko New Yorku, kde vychovali tři děti.