Vladimír Čech by měl 68. narozeniny: Konec života mu znepříjemnila závist kolegů

Redakce | 6. 7. 2019
Vladimír Čech v pořadu Na vrcholky hor s Vladimírem Čechem
Vladimír Čech a Josef Carda v roce 2013
Bára Štěpánová a Vladimír Čech v pořadu Barymetr

Řada mocných tahajících za drátky zábavního průmyslu doufala, že se Vladimír Čech nikdy neprosadí. Charismatického herce a moderátora si ale sláva přecijen našla, jako by k ní byl předurčen. Předčasně zesnulý umělec by v sobotu oslavil 68. narozeniny, a tak jsme se rozhodli věnovat mu malou vzpomínku.

Ačkoli Vladimír Čech vzešel ze svazku herce a televizní hlasatelky, k protekčním dětem rozhodně nepatřil. Otec se zajímal více o restaurace než o rodinu, a maminka Heda se proto rozhodla manželství ukončit. Na péči o syna zbyla sama, táta o dítě nejevil zájem. Když po letech bývalému manželovi s hrdostí oznámila, že Vladimíra přijali na DAMU, neměl z toho vůbec radost. Prohlásil, že se měl raději vyučit kuchařem.

Od premiéry Nekonečného příběhu uběhlo 35 let. Jak vypadá dnes císařovna?
Magazín

Od premiéry Nekonečného příběhu uběhlo 35 let. Jak vypadá dnes císařovna?

"Říkal, že kuchař je celej život u žrádla," smával se při vzpomínce na svého otce Vladimír. Zvláštní otcovo přání svým způsobem chápal. "Herecká profese je velice tvrdá a nikdo vám nikdy nezaručí, že za svou práci budete odměněni odpovídajícím výsledkem," vysvětlil na sklonku života v rozhovoru pro portál i60.cz.

Vladimír Čech to měl ve své kariéře o to těžší, že mu politický režim zakázal působit v televizi. Musel se spokojit s rozhlasem a divadly. Teprve po revoluci se mu naskytla šance zviditelnit se v některých televizních seriálech. Tu největší slávu mu ale na přelomu tisíciletí nečekaně přineslo moderování pořadu Chcete být milionářem?

Robert Jašków: V Americe jsem se bezhlavě zamiloval, žena je ale klidná
Magazín

Robert Jašków: V Americe jsem se bezhlavě zamiloval, žena je ale klidná

Přísného, dramatického, a přitom přirozeně lidského moderátora si rázem oblíbil celý národ. "Být obletovanou celebritou byl naprosto nesnesitelný opruz," přiznal s odstrupem času Čech, který měl rád svůj klid a nejlépe se cítil s kamarády na vandrech. "Ale na druhou stranu jsem si zvolil hereckou profesi a neznámý herec není moc dobrá vizitka."

Diváky i samotného Čecha čekal o tři roky později šok: televize Nova moderátora ze dne na den nahradila někým jiným a Čech se musel vrátit do Městských divadel pražských. Přestože si diváci stěžovali, že pořad rázem ztratil šťávu, pro Čecha už nebyla cesta zpět. Opětovný nástup do divadla byl však hořký - proslavený moderátor narazil na závist některých kolegů a kritiků. "No jo, už jste si nahrabal, tak se můžete vrátit,“ vyslechl si na svoji adresu.

Vladimír Čech přesto neztratil dobrou náladu a vášeň pro život. Ze dvou manželství měl čtyři děti, hodně sportoval a rád cestoval do severských krajů. Když mu lékaři našli karcinom tlustého střeva, nikomu to neřekl. O tom, že dochází na chemoterapii, věděla jen jeho nejbližší rodina. Kolegové si sice všimli jeho řídnoucích vlasů, on jim ale namluvil, že ho tak ostříhala manželka.

Charles Bronson: Představitel drsných mužů musel v dětství nosit ženské šaty
Magazín

Charles Bronson: Představitel drsných mužů musel v dětství nosit ženské šaty

Smrt ho zastihla v pouhých 61 letech. Odchod populárního moderátora byl obzvláště bolestný pro jeho maminku, která k němu byla celý život silně citově připoutaná a nečekala, že ho přežije.