Ostrov Pitcairn leží v jižním Pacifiku, asi pět tisíc kilometrů od pevniny mezi Novým Zélandem a Jižní Amerikou. Je doslova tropickým rájem, nabízející spoustu ovoce, mořské ryby, blankytné nebe nad hlavou, klid a pohodu. Avšak až nyní.

V roce 2004 řešily britské soudy otřesný případ. Přišlo se na to, že na Pitcairnu je běžné mít sex s děvčaty mladšími patnácti let. Sedm potomků legendárních vzbouřenců z Bounty byli následně obviněni z více než devadesáti mravních deliktů.

Vzpoura na lodi Bounty - Picartovy ostrovy

Po vzpouře se na ostrov Pitcairn vylodilo osm anglických námořníků spolu se šesti muži a dvanácti ženami z Tahiti. Pocit svobody a levně pálený alkohol udělal své. Muži zotročovali Tahiťany, prali se o ženy a štěstí hledali na dně láhve. Vše vyvrcholilo rebelií domorodců, při níž bylo zabito pět Angličanů. V tropickém ráji nakonec zbyly jen ženy, děti a jediný muž - John Adams. Místní však byli překvapivě plodní.

V polovině 19. století bylo na ostrově už tolik lidí, že byl problém sehnat jídlo. O století později však počet obyvatel začal klesat. Z venku nikdo nepřicházel a mladí se stěhovali do civilizace. Pitcairn byl tak izolovaný, že si místní vytvořili svá vlastní pravidla. A sex s nezletilými brali „jako samozřejmost".

V prosinci 1999 se několik dívek svěřilo turistovi z Nového Zélandu, že byly několikrát sexuálně napadeny. Když se posléze objevila britská policistka a jedna z místních jí upozornila, že byla v minulosti znásilněna dvěma muži, rozjelo se vyšetřování. To ukázalo, že za posledních čtyřicet let byla téměř každá žena vyrůstající na ostrově týrána. Tváří v tvář tak závažným obviněním byla britská vláda donucena jednat. V roce 2003 začal oficiální soudní proces.

Starosta i jeho syn

Ten vyvrcholil v říjnu roku 2004. Obvinění protestovali proti tomu, aby byli souzeni podle britského práva. Prý se jejich předkové vzpourou na lodi Bounty vymanili z britské nadvlády. Tento argument byl však smeten ze stolu.

Domorodci tvrdili, že vnější svět nechápe jejich způsob života a ničeho špatného se v posledních čtyřiceti letech nedopustili. Navíc si stěžovali na jednání vyšetřovatelů. „Chovají se k nám, jako bychom byli pohlavně nadržená smečka," napsal jeden z místních. Zjistilo se například, že více žen se dělilo o jednoho muže, jakmile se dívka ocitla na prahu dospívání, mohl ji kdokoli znásilnit nebo se udržovaly milostné vztahy mezi nezletilými holčičkami a ženatými muži.

Britský soud tak odsoudil čtyři muže z ostrova Pitcairn na dva až šest let vězení. Mezi nimi byl i starosta Steve Christian, potomek vůdce vzpoury na lodi Bounty Fletchera Christiana. Jeho syn byl za čtyři znásilnění a pět případů obscénního chování odsouzen k šestiletému vězení. Osmasedmdesátiletý Len Brown dostal za znásilnění dva roky. Poslednímu Terrymu Youngovi vyměřil soud pět let za mřížemi. Další dva muži byli odsouzeni k veřejně prospěšným pracím. Sedmý byl obžaloby zproštěn.

Zdroj: Youtube

Zdroj:

www.bbc.co.uk, www.novinky.cz, www.npr.org