Smutný příběh muže, který v 16. století zkusil vyletět na Měsíc. Dopadl špatně

Nataša Slánská | 8. 5. 2022

"My bychom vzhůru k nebesům a jsme zde Zemí spjatí," hořekoval v roce 1878 Jan Neruda, aniž tušil, že o necelých sto let později lidé přistanou na Měsíci. A my zase nemůžeme tušit, kolik dlouhých století už lidstvo o výletech ke hvězdám snilo. Zmínka o prvním pokusu dosáhnout našeho přirozeného satelitu pochází z raného novověku. Podle čínské legendy byl prvním kosmonautem všech dob mandarín Wan Hu.

Příběh se údajně odehrál na počátku 16. století, kdy v Číně vládl císař Chung-č' ze slavné dynastie Ming. Mandarín Wan Hu pro něho pracoval jako vysoký státní úředník a kromě toho se intenzivně věnoval vědě. Čína v mnohých ohledech Evropu předbíhala - vzpomeňme třeba na vynález kompasu nebo papíru z drceného dřeva. Zhruba od 9. století Číňané znali také střelný prach. Výbušnou směs na bázi síry a ledku draselného prý objevili náhodou, když se pokoušeli vyrobit elixír nesmrtelnosti.

Vědci našli na Marsu zvláštní fosilie. Přou se, zda dokazují mimozemský život
Magazín

Vědci našli na Marsu zvláštní fosilie. Přou se, zda dokazují mimozemský život

Spolu se střelným prachem se zrodily i první rakety. Používaly se jak k oslavným ohňostrojům, tak jako zbraň proti nepříteli. Mechanismus těchto nejstarších zbraní byl velmi jednoduchý - šlo o jakási kopí poháněná raketovým motorem. Na svou dobu to byl nicméně vynález velmi chytrý a pro nepřátele, kteří něco takového v životě neviděli, dostatečně děsivý.

Vesmírný pionýr

Úředník Wan Hu princip raket přirozeně znal a napadlo ho, že kdyby jich shromáždil větší množství, mohly by ho vynést až na Měsíc. Císaři se myšlenka zalíbila a ambiciózního vynálezce v jeho životním experimentu podpořil.

Tak se stalo, že Wan Hu postavil historicky první vesmírný stroj. Protože jeho stavbě nepředcházel žádný výzkum horních vrstev atmosféry, skládal se jen z pevné židle, ke které byli připevněni dva létající draci. Pod sedadlo pak Wan Hu umístil 47 raket.

Na svou historickou cestu do vesmíru si oblékl nejkrásnější šaty, usedl na židli a prý se k ní i připoutal, aby z ní vysoko v oblacích nespadl. Před početným hloučkem zvědavců poručil sluhům, aby zapálili knoty. Rakety vybuchly, kosmickou loď zahalil hustý dým a když se rozplynul, diváci zjistili, že židle i s "kosmonautem" zmizela. Asi už je opravdu na Měsíci, usoudili.

Příběh je názorně zpracován ve videu:

Zdroj: Youtube

Nic z něho nezbylo

Wan Hu přitom vylétl do oblak jen v přeneseném slova smyslu. S tak obrovskou náloží z něho opravdu nemohlo nic moc zbýt. Jiná verze příběhu nicméně tvrdí, že výbuch přežil, i když s ošklivými popáleninami. Císař ho nijak nelitoval - naopak byl tak rozezlen jeho nezdarem, že ho nechal zbít holí.

Přestože jde možná o smyšlenou historku, která se v Číně vyprávěla třeba jen jako anekdota, dnešní vědci se jí zase tolik nesmějí. Jistě šlo o velmi naivní počin, jenž nemohl dopadnout jinak než tragicky, avšak princip mandarínovy rakety - přeměna chemické energie paliva na pohyb lodi směrem vpřed - se uplatňuje při kosmických letech i dnes. Jen to palivo je jiné, konstrukce motoru odlišná, a k tomu bylo ještě potřeba nějakých těch objevů v oblasti fyziky a aerodynamiky. Stačilo nicméně jen několik století, aby se k tomuto bodu lidstvo dopracovalo.

Zdroje: https://www.thevintagenews.com/, https://historyofyesterday.com/, https://en.wikipedia.org/

Tagy Čína Dynastie Ming Evropa Jan Neruda Měsíc Země židle