Kosterní pozůstatky

Vědcům se u Cape Cod podařil objev, který nemá obdoby. Nalezli vrak lodi Whydah Gally. Potopila se v 18. století a téměř všichni na palubě zemřeli. 

Psal se rok 1717 a loď nevydržela nápor silné bouře. Potopila se spolu se 146 muži na své palubě.  To ale není všechno. Do vodních hlubin se tehdy potopil také miliardový poklad. 

Nyní se archeologům konečně podařilo vrak lodi Whydah nalézt. Kromě něj však objevili i kostry pirátů a poklad za 10 miliard korun. 

Za celým objevem stojí tým vědců vedený Barrym Cliffordem. Uvedl, že kostry pirátů se našly v obrovských konkrecích, tj. v tuhých tělesech. Právě taková vznikají kolem objektů, které se dlouho vyskytují pod hladinou moře. 

Celý objev je mimořádný nejen svým stářím, přece jen jde o loď potopenou stovky let zpátky v čase, ale také samotným nálezem. Vědcům se podařilo objevit jednu kompletní kostru a části dalších pěti koster. 

Nalezené části kosterních pozůstatků byly většinou polámané. To vědci přisuzují převrácení lodi, ke kterému během pověstné bouře došlo. 

Vědcům se podařilo najít také obří poklad, který piráti na své lodi převáželi. 

Poklad za miliardy

Poklad v hodnotě 10 miliard korun se nacházel v torzu lodi, která byla objevená pouhé 4,3 m pod mohutnou vrstvou písku.

Pro více informací se podívejte na toto video: 

Zdroj: Youtube

Šlo o poklad, který piráti odcizili spolu s lodí Whydah Gally během jednoho ze svých útoků. 

Ze své uloupené kořisti se však radovali jen krátce. Zhruba 2 měsíce na to vjeli s lodí do cyklonové bouře a naděje na záchranu rychle zhasla. Ze 146 členů posádky přežili hrozivou bouři jen dva. 

Loď Whydah je jediným ověřeným pirátským vrakem na světě, který se kdy podařilo objevit. Navíc s pokladem, který je svou hodnotou skutečnou raritou. Jeho nález znamená bohatý vhled do naší historie. 

Loď Whydah Gally se potopila u pobřeží Wellfleetu během severovýchodní bouře. Dne 26. dubna 1717 tak posádka pirátů spatřila naposled světlo světa. 

Zhruba stovka těl pirátů se vyplavila na tamní pláž nedlouho po ztroskotání lodi. Zbytek těl spolu s kapitánem lodi, Samuelem "černým Samem" Bellamym šla spolu s lodí ke dnu. Tam stovky let čekaly na své znovuobjevení. 

Zdroje: www.bostonherald.com, www.bostonglobe.com, eu.capecodtimes.com